New K&N Oil Filter Spin On For MITSUBISHI CORDIA AC 1.8L 4G62 #HP-1004
Product Specification:-
| Part No. | KNHP-1004 |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Oil Filter Spin On |
| Warranty | One Year |
| Outside Diameter | 80mm |
| Thread | M20x1.5-6H |
| Type | Canister |
| Weight | .4kg |
| Height | 87mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Heavy duty canister design
• Double rolled seal for superior sealing
• 1 inch nut cast into body for easy tightening or removal
• Predrilled lock wire hole for performance applications
• Compatible with all Blended, Synthetic and Conventional Motor Oils
• Designed to meet or exceed OEM requirements
• Backed by a 1 year limited warranty
| Part No | HP-1004 |
| Brand | K&N |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | MITSUBISHI |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| MITSUBISHI | CORDIA AC | 11/85 - 10/89 | 1.8L 4G37 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 3dr Hatchback FWD |
| MITSUBISHI | CORDIA AC | 11/85 - 10/89 | 1.8L 4G37 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
| MITSUBISHI | CORDIA AC | 11/85 - 10/89 | 1.8L 4G62 SOHC 8v Turbo MPFI | 4cyl 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
NIPPON MAX Oil Filter For Suzuki Vitara 1.4L 01/16-on - WCO28NM *By Zivor*
$42.28 $27.78
New K&N Oil Filter Spin On For HOLDEN CREWMAN VZ CROSS 8 5.7L Gen3 LS1 #HP-1007
$75.88 $51.00
New K&N Oil Filter Spin On For SUZUKI SWIFT EZ RS416 1.6L M16A #HP-1001
$86.02 $58.94


