New K&N Oil Filter Spin On For TICKFORD TL50 AU II 4.9L Synergy #HP-2004
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KNHP-2004 |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Oil Filter Spin On |
| Warranty | One Year |
| Outside Diameter | 93mm |
| Thread | 3/4 In. - 16 UNF-2B |
| Type | Canister |
| Weight | .6kg |
| Height | 102mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Heavy duty canister design
• Double rolled seal for superior sealing
• 1 inch nut cast into body for easy tightening or removal
• Predrilled lock wire hole for performance applications
• Compatible with all Blended, Synthetic and Conventional Motor Oils
• Designed to meet or exceed OEM requirements
• Backed by a 1 year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| TICKFORD | TE50 AU I | 01/99 - 12/00 | 4.9L Synergy OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TE50 AU I | 01/99 - 12/00 | 4.9L Synergy OHV 16v MPFI | V8 5sp Man 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TE50 AU II | 01/00 - 12/01 | 4.9L Synergy OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TE50 AU II | 01/00 - 12/01 | 4.9L Synergy OHV 16v MPFI | V8 5sp Man 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TE50 AU III | 01/01 - 12/02 | 5.6L Synergy OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TE50 AU III | 01/01 - 12/02 | 5.6L Synergy OHV 16v MPFI | V8 5sp Man 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TL50 AU I | 01/99 - 12/00 | 4.9L Synergy OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TL50 AU II | 01/00 - 12/01 | 4.9L Synergy OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TL50 AU III | 01/01 - 12/02 | 5.6L Synergy OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TS50 AU I | 01/99 - 12/00 | 4.9L Synergy OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TS50 AU II | 01/00 - 12/01 | 4.9L Synergy OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TS50 AU II | 01/00 - 12/01 | 4.9L Synergy OHV 16v MPFI | V8 5sp Man 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TS50 AU III | 01/01 - 12/02 | 5.6L Synergy OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
| TICKFORD | TS50 AU III | 01/01 - 12/02 | 5.6L Synergy OHV 16v MPFI | V8 5sp Man 4dr Sedan RWD |
Specifications
| Part No | HP-2004 |
| Brand | K&N |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | TICKFORD |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
NIPPON MAX Oil Filter For HONDA NBOX TURBO JF 0.7L S07B 2017-2023 #WZ547NM
$40.40 $24.49
New K&N Oil Filter Spin On For TOYOTA VIENTA VCV10R 3.0L 3VZ-FE #HP-1002
$74.32 $46.13
RYCO Oil Filter For ISUZU FRD 107-210 FRR 5.2L 2D Truck 4HK1-TCS 2016-On Z767
$68.04 $46.88
NIPPON MAX Oil Filter For NISSAN GT-R R35 3.8L VR38DETT 2016-On #WZ445NM
$40.86 $24.77
COOPER Motorcycle Oil Filter for KAWASAKI ZZR600 2002-2006 - WMOF01 *By Zivor*
$46.05 $28.01


