New K&N Oil Filter Spin On For TOYOTA CELICA ST162R 2.0L 3S-FE #HP-1003
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KNHP-1003 |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Oil Filter Spin On |
| Warranty | One Year |
| Outside Diameter | 68mm |
| Thread | 3/4 In. - 16 |
| Type | Canister |
| Weight | .3kg |
| Height | 84mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Heavy duty canister design
• Double rolled seal for superior sealing
• 1 inch nut cast into body for easy tightening or removal
• Predrilled lock wire hole for performance applications
• Compatible with all Blended, Synthetic and Conventional Motor Oils
• Designed to meet or exceed OEM requirements
• Backed by a 1 year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | CELICA ST162R | 11/85 - 10/89 | 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 2dr Coupe FWD |
| TOYOTA | CELICA ST162R | 11/85 - 10/89 | 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 3dr Liftback FWD |
| TOYOTA | CELICA ST162R | 11/85 - 10/89 | 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Coupe FWD |
| TOYOTA | CELICA ST162R | 11/85 - 10/89 | 2.0L 3S-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 3dr Liftback FWD |
| TOYOTA | CELICA ST162R | 11/85 - 10/89 | 2.0L 3S-GE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 3dr Liftback FWD |
| TOYOTA | CELICA ST162R | 11/85 - 10/89 | 2.0L 3S-GE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 3dr Liftback FWD |
Specifications
| Part No | HP-1003 |
| Brand | K&N |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
WESFIL Transmission Oil Filter For AUDI A6 ALLROAD 3.0 TDI QUATTRO C7 #WTF16
$104.27 $64.99
COOPER Oil Filter For Hyundai HD75 3.9L CRD 12/10-on - WCO183 *By Zivor*
$48.67 $29.64
COOPER Oil Filter For Nissan UD GWB4D 13.0L TD 2008-on - WCO13 *By Zivor*
$70.47 $43.73
New K&N Oil Filter Spin On For FORD ESCORT MK2 2.0L Pinto TL20 #HP-2004
$75.88 $47.10
COOPER Oil Filter For Mercedes Benz S320 3.0L V6 CDi 2008-2009-WCO94 *By Zivor*
$52.51 $32.53

