New K&N Performance Air Filter Oval For BMW 530d E60 3.0L M57 D30 TU #E-2657
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KNE-2657 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Oval |
| Warranty | One Year |
| Type | Oval |
| Weight | .7kg |
| Height | 459mm |
| Outer Diameter Bottom | 86mm |
| Outer Diameter Top | 117mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| BMW | 530d E60 | 01/05 - 12/09 | 3.0L M57 D30 TU DOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 160kW 6sp Auto 4dr Sedan RWD |
| BMW | X3 E83 XDRIVE 30d/3.0d | 01/05 - 12/10 | 3.0L M57 D30 TU DOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 160kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| BMW | X5 E53 3.0d | 01/02 - 12/03 | 2.9L M57 D30 DOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 135kW 5sp Auto 4dr Wagon AWD |
| BMW | X5 E53 3.0d | 01/03 - 12/03 | 2.9L M57 D30 DOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 135kW 5sp Man 4dr Wagon AWD |
| BMW | X5 E53 3.0d | 01/03 - 12/06 | 3.0L M57 D30 TU DOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 150kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| BMW | X5 E53 3.0d | 01/03 - 12/06 | 3.0L M57 D30 TU DOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 150kW 6sp Man 4dr Wagon AWD |
| BMW | X5 E70 3.0d | 01/07 - 12/08 | 3.0L M57 D30 TU DOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 160kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| BMW | X5 E70 XDRIVE 30d | 01/08 - 12/10 | 3.0L M57 D30 TU2 DOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 173kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| BMW | X6 E71 XDRIVE 30d | 01/11 - 12/14 | 3.0L N57 D30 A DOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 180kW 8sp Auto 4dr Coupe AWD |
| BMW | X6 E71 XDRIVE 40d | 01/10 - 12/14 | 3.0L N57 D30 B DOHC 24v Twin-Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 225kW 8sp Auto 4dr Coupe AWD |
Specifications
| Part No | E-2657 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | BMW |
| Shipping Weight | 0.9500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New K&N Air Filter Panel For PORSCHE 911 997 CARRERA S 3.8L M97 #33-2786
$370.15 $230.92
SAKURA Air Filter For MITSUBISHI TRITON ME 2.5L 4D C/C Manually 4WD 10/86-06/88
$73.10 $50.68
WESFIL CABIN Filter For Ford Ranger 2.0L TD 09/18-on -WACF0172* By Zivor*
$49.88 $30.40
RYCO Air Filter-Heavy Duty For MITSUBISHI FUSO AERO MIDI MJ117 7.5L 6D16 HDA5878
$172.38 $119.13
New K&N Air Filter Panel For HOLDEN CALAIS VY SERIES 1 3.8L Ecotec L67 #33-2116
$227.45 $141.96
New K&N Air Filter Panel For HOLDEN COMMODORE VF SERIES 2 SS/SSV 6.2L #33-2919
$246.75 $154.00


