New K&N Performance Air Filter Panel For AUDI Q7 4L FSI 4.2L BAR #33-2857
Product Specification:-
| Part No. | KN33-2857 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Panel |
| Warranty | One Year |
| Type | Panel Filter |
| Weight | .6kg |
| Height | 30mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 387mm |
| Outside Width | 186mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
| Part No | 33-2857 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | AUDI |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| AUDI | Q7 4L FSI | 01/06 - 12/10 | 3.6L BHK DOHC-PB 24v Petrol Direct Inj. | V6 206kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| AUDI | Q7 4L FSI | 01/06 - 12/10 | 4.2L BAR DOHC-PB 32v Petrol Direct Inj. | V8 257kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| AUDI | Q7 4L TDI | 01/06 - 12/07 | 3.0L BUG DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 171kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| AUDI | Q7 4L TDI | 01/07 - 12/11 | 3.0L CASA, CCMA, CNRB DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 176kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| AUDI | Q7 4L TDI | 01/11 - 12/15 | 3.0L CRCA DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 180kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD |
| AUDI | Q7 4L TDI | 01/07 - 12/10 | 4.1L BTR DOHC-PB 32v Twin-Turbo Diesel Direct Inj. | V8 240kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| AUDI | Q7 4L TDI | 01/10 - 12/15 | 4.1L CCFA.CCFC DOHC-PB 32v Twin-Turbo Diesel Direct Inj. | V8 250kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD |
| AUDI | Q7 4L TDI | 01/09 - 12/12 | 5.9L CCGA DOHC-PB 48v Twin-Turbo Diesel Direct Inj. | V12 368kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD |
| AUDI | Q7 4L TFSI | 01/10 - 12/15 | 3.0L CJTB DOHC-PB 24v Supercharged Petrol Direct Inj. | V6 245kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
New K&N Air Filter Round For TOYOTA CRESSIDA MX83R 3.0L 7M-GE #E-2605-1
$352.17 $238.87
WESFIL CABIN Filter For Volkswagen Crafter 2.0L TDi 08/18-on -WACF0195
$54.22 $36.35
K&N Air Filter Panel For Harley Davidson FXDF Fat Bob - Non-US 103 CI #HD-9608
$335.50 $227.61
New RYCO Air Filter - Panel For MINI CONVERTIBLE R57 COOPER 1.6L N16 B16 A A1273
$101.39 $68.63
New NIPPON MAX CABIN Filter For Case All Models with 160mm long -WZ533NM
$58.05 $38.94



