New K&N Performance Air Filter Panel For FIAT PUNTO 1.9L 199 A.5000 #33-2935
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KN33-2935 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Panel |
| Warranty | One Year |
| Type | Panel Filter |
| Weight | .5kg |
| Height | 25mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 203mm |
| Outside Width | 211mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• K&N Air Filters are made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| FIAT | PUNTO | 01/06 - 12/08 | 1.2L 199 A.3000 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 66kW 6sp Auto SCT 5dr Hatchback FWD |
| FIAT | PUNTO | 01/06 - 12/09 | 1.2L 199 A.3000 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 66kW 6sp Man 5dr Hatchback FWD |
| FIAT | PUNTO | 01/08 - 12/09 | 1.4L 198 A.4000 DOHC 16v Turbo MPFI | 4cyl 88kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
| FIAT | PUNTO | 01/09 - 12/09 | 1.4L 198 A.4000 DOHC 16v Turbo MPFI | 4cyl 88kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| FIAT | PUNTO | 01/06 - 12/08 | 1.9L 199 A.5000 SOHC 8v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 96kW 6sp Man 3dr Hatchback FWD |
| FIAT | PUNTO | 01/06 - 12/08 | 1.9L 939 A.1000 SOHC 8v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 88kW 6sp Man 5dr Hatchback FWD |
Specifications
| Part No | 33-2935 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | FIAT |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New WESFIL CABIN Filter For Chrysler Voyager 3.3L V6 05/01-03/08 -WACF0146
$65.72 $40.77
New K&N Air Filter Panel For FIAT FREEMONT JF 3.6L Pentastar ERB #33-2470
$263.90 $164.69
New K&N Performance Air Filter Panel For BMW 430i F36 2.0L B48 B20 B #33-2990
$263.90 $164.69


