New K&N Performance Air Filter Panel For HYUNDAI TUCSON JN 2.7L G6BA #33-2201
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KN33-2201 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Panel |
| Warranty | One Year |
| Type | Panel Filter |
| Weight | .4kg |
| Height | 30mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 254mm |
| Outside Width | 173mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| HYUNDAI | COUPE RD | 01/96 - 12/02 | 2.0L G4GF DOHC 16v MPFI | 4cyl 102kW 4sp Auto 2dr Coupe FWD |
| HYUNDAI | COUPE RD | 01/96 - 12/02 | 2.0L G4GF DOHC 16v MPFI | 4cyl 102kW 5sp Man 2dr Coupe FWD |
| HYUNDAI | ELANTRA XD | 01/00 - 12/03 | 1.8L G4GB DOHC 16v MPFI | 4cyl 97kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD |
| HYUNDAI | ELANTRA XD | 01/00 - 12/03 | 1.8L G4GB DOHC 16v MPFI | 4cyl 97kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | ELANTRA XD | 01/00 - 12/03 | 1.8L G4GB DOHC 16v MPFI | 4cyl 97kW 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| HYUNDAI | ELANTRA XD | 01/00 - 12/03 | 1.8L G4GB DOHC 16v MPFI | 4cyl 97kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | ELANTRA XD | 01/00 - 12/06 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD |
| HYUNDAI | ELANTRA XD | 01/00 - 12/06 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | ELANTRA XD | 01/00 - 12/06 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| HYUNDAI | ELANTRA XD | 01/00 - 12/06 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | TIBURON GK | 01/02 - 12/03 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 102kW 4sp Auto 2dr Coupe FWD |
| HYUNDAI | TIBURON GK | 01/02 - 12/03 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 102kW 5sp Man 2dr Coupe FWD |
| HYUNDAI | TIBURON GK | 01/02 - 12/10 | 2.7L G6BA DOHC-PB 24v MPFI | V6 127kW 4sp Auto 2dr Coupe FWD |
| HYUNDAI | TIBURON GK | 01/02 - 12/10 | 2.7L G6BA DOHC-PB 24v MPFI | V6 127kW 6sp Man 2dr Coupe FWD |
| HYUNDAI | TUCSON JN | 01/05 - 12/10 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 104kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD |
| HYUNDAI | TUCSON JN | 01/07 - 12/10 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 104kW 5sp Man 4dr Wagon FWD |
| HYUNDAI | TUCSON JN | 01/04 - 12/10 | 2.7L G6BA DOHC-PB 24v MPFI | V6 129kW 4sp Auto 4dr Wagon AWD |
Specifications
| Part No | 33-2201 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | HYUNDAI |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New WESFIL CABIN Filter For Alfa Romeo MiTo 1.3L JTD 08/08-2012 -WACF0081
$66.99 $44.99
New RYCO Air Filter - Heavy Duty For KENWORTH K200 14.9L ISX EGR HDA5986
$145.74 $98.73
K&N Replacement Industrial Air Filter For John Deere Gator TX 4x2 675 #E-4552
$242.79 $164.93
WESFIL CABIN Filter For Volkswagen Passat 3.2L V6 03/06-03/11 -WACF0025
$55.37 $37.13
New K&N Performance Air Filter Round For FORD KUGA TF 1.6L Ecoboost #E-2993
$343.07 $231.87

