MPN: RC-4780
K&N 241mm Air Filter Round Reverse Tapered-cotton gauze 1Y Warranty #RC-4780
$186.77
RRP $299.31
SAVE $112.54 (38%)
In Stock
Description
Product Specification:-
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Flange Inside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Flange Length | 1.688 in (43 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Height | 9.5 in (241 mm) |
| Base Outside Diameter | 6.625 in (168 mm) |
| Top Outside Diameter | 5.25 in (133 mm) |
| Top Style | Metal |
| Top Material | Black Powder Coated |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| Weight | 3.3 lb (1.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 6.79 oz (201 ml) |
| Air Filter Large End Diameter | 6.625 in (168 mm) |
| Product Box Height | 7 in (178 mm) |
| Product Box Length | 14 in (356 mm) |
| Product Box Width | 7 in (178 mm) |
| Footnote 1 | Top Plate Has 1/4-20 x 1" Stud |
| Footnote 2 | Top Has 23/32" Center Hole |
Features
Product Specification:-
| Air Filter Shape | Round Tapered |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Flange Inside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Flange Length | 1.688 in (43 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Height | 9.5 in (241 mm) |
| Base Outside Diameter | 6.625 in (168 mm) |
| Top Outside Diameter | 5.25 in (133 mm) |
| Top Style | Metal |
| Top Material | Black Powder Coated |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Product Style | Round Tapered Universal Air Filter |
| Weight | 3.3 lb (1.5 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 6.79 oz (201 ml) |
| Air Filter Large End Diameter | 6.625 in (168 mm) |
| Product Box Height | 7 in (178 mm) |
| Product Box Length | 14 in (356 mm) |
| Product Box Width | 7 in (178 mm) |
| Footnote 1 | Top Plate Has 1/4-20 x 1" Stud |
| Footnote 2 | Top Has 23/32" Center Hole |
Vehicle Compatibility
Specifications
| Part No | RC-4780 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
WESFIL Air Filter For KIA SORENTO MQ4 4D SUV Mid-Size 2.2L D4HE 2020-On #WA5585
$52.44 $32.49
WESFIL CABIN Filter For BMW 528i 3.0L 06/10-10/11 -WACF0109* By Zivor*
$95.46 $58.49
New SAKURA Air Filter For HINO RANGER GD 2D Truck 6.4L JD7ETH #FA-1324
$118.53 $81.99
K&N Air Filter For Bombardier Outlander Max 800 HO EFI 4x4 XT 800 #BD-6506
$314.67 $197.66



