New K&N 167mm Air Filter Round Tapered-cotton gauze 1 Year Warranty #RX-3800
Description
Product Specification:-
| Part No. | KNRX-3800 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Round Tapered |
| Warranty | One Year |
| Type | Round Tapered Filter |
| Weight | .6kg |
| Height | 167mm |
| Outer Diameter Bottom | 114mm |
| Outer Diameter Top | 102mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Features
Product Specification:-
| Part No. | KNRX-3800 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Performance Air Filter Round Tapered |
| Warranty | One Year |
| Type | Round Tapered Filter |
| Weight | .6kg |
| Height | 167mm |
| Outer Diameter Bottom | 114mm |
| Outer Diameter Top | 102mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Specifications
| Part No | RX-3800 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Air Filter - Heavy Duty For ISUZU GIGA EXY425 15.7L 6WG1 HDA5975
$171.44 $117.77
RYCO Cabin Air Filter For MITSUBISHI OUTLANDER LS ZH 2.4L 4B12 2010-2012 RCA182P
$62.43 $42.99
RYCO Air Filter For NISSAN PRIMERA SX P12 2.0L 4D Wagon QR20DE 2007-2008 A360
$40.85 $27.53
Wesfil Air Filter For Mercedes Benz Sprinter 315CDi 2.1L 10/06-01/10 - WA5122
$64.18 $39.81
New RYCO Air Filter - Panel For FORD EXPLORER UZ 4.6L 281 cu.in Modular A1498
$89.06 $60.56
New RYCO Air Filter - Panel For FPV F6 TYPHOON BA II 4.0L Barra 270 A1575
$65.23 $44.94
New RYCO 4WD Filter Service Kit For TOYOTA HILUX GUN126R 2.8L 1GD-FTV RSK31C
$196.64 $136.23

