New K&N Replacement Air Filter For BMW 220i F45 2.0L B48 A20 A #33-3025
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KN33-3025 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | K&N Replacement Air Filter |
| Warranty | Two Years |
| Type | Panel Filter |
| Weight | .5kg |
| Height | 24mm |
| Outside Length | 289mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| BMW | 218d F45 | 01/14 - 12/18 | 2.0L B47 C20 A DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 8sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| BMW | 218i F45 | 01/14 - 12/18 | 1.5L B38 A15 A DOHC 12v Turbo Petrol Direct Inj. | 3cyl 100kW 6sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| BMW | 220i F45 | 01/14 - 12/18 | 2.0L B48 A20 A DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 141kW 8sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| BMW | 225i F45 | 01/14 - 12/16 | 2.0L B48 A20 B DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 170kW 8sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| BMW | X1 F48 SDRIVE 18d | 01/15 ON | 2.0L B47 C20 A DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 8sp Auto 4dr Wagon FWD |
| BMW | X1 F48 SDRIVE 20i | 01/17 ON | 2.0L B48 A20 A DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 141kW 7sp Auto DCT 4dr Wagon FWD |
| BMW | X1 F48 SDRIVE 20i | 01/15 - 12/17 | 2.0L B48 A20 A DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 141kW 8sp Auto 4dr Wagon FWD |
| BMW | X1 F48 XDRIVE 20d | 01/15 - 12/16 | 2.0L B47 C20 A DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 140kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD |
| BMW | X1 F48 XDRIVE 25i | 01/15 - 12/21 | 2.0L B48 A20 B DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 170kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD |
Specifications
| Part No | 33-3025 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | BMW |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
WESFIL CABIN Filter For Nissan Navara 4.0L V6 11/05-03/15 -WACF0070* By Zivor*
$63.51 $42.63
New K&N Air Filter Panel For Yamaha XVS13 Stryker Bullet Cowl 1300 #YA-1307
$348.00 $236.06
New RYCO Air Filter For MERCEDES-BENZ C250 W205 BlueTEC 2.1L OM651 A2003
$100.71 $68.16
K&N Air Filter Panel For Harley Davidson FXDF Fat Bob 103 CI #HD-9608
$335.50 $227.61

