New K&N Replacement Air Filter For SUBARU FORESTER S5 SK 2.5L FB25 #33-5064
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | KN33-5064 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | K&N |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | REPLACEMENT AIR FILTER |
| Warranty | One Year |
| Type | Panel Filter |
| Weight | .6kg |
| Height | 40mm |
| Outside Length | 232mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Designed to increase horsepower and acceleration while providing exceptional engine protection.
• Every k&n air filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens
• K&N Air Filters allow dramatically more air into an engine
• K&N Air Filters are washable, reusable, and will protect your engine if serviced correctly
• One year limited warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| SUBARU | FORESTER S5 SK | 01/18 ON | 2.5L FB25 DOHC-PB 16v Petrol Direct Inj. | Flat4 136kW 7sp Auto CVT 4dr Wagon AWD |
| SUBARU | IMPREZA G5 GK/GT | 01/16 ON | 2.0L FB20 DOHC-PB 16v Petrol Direct Inj. | Flat4 115kW 7sp Auto CVT 4dr Sedan AWD |
| SUBARU | IMPREZA G5 GK/GT | 01/16 ON | 2.0L FB20 DOHC-PB 16v Petrol Direct Inj. | Flat4 115kW 7sp Auto CVT 5dr Hatchback AWD |
| SUBARU | XV G5X GT | 01/19 ON | 2.0L FB20 DOHC-PB 16v Petrol Direct Inj. | Electric Hybrid Flat4 110kW 7sp Auto CVT 4dr Wagon AWD |
| SUBARU | XV G5X GT | 01/17 ON | 2.0L FB20 DOHC-PB 16v Petrol Direct Inj. | Flat4 115kW 7sp Auto CVT 4dr Wagon AWD |
Specifications
| Part No | 33-5064 |
| Brand | K&N |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | SUBARU |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Air Filter - Heavy Duty For ISUZU GIGA EXY425 15.7L 6WG1 HDA5975
$171.44 $117.77
RYCO Cabin Air Filter For MITSUBISHI OUTLANDER LS ZH 2.4L 4B12 2010-2012 RCA182P
$62.43 $42.99
RYCO Air Filter For NISSAN PRIMERA SX P12 2.0L 4D Wagon QR20DE 2007-2008 A360
$40.85 $27.53
Wesfil Air Filter For Mercedes Benz Sprinter 315CDi 2.1L 10/06-01/10 - WA5122
$64.18 $39.81
New K&N 167mm Air Filter Round Tapered-cotton gauze 1 Year Warranty #RX-3800
$364.66 $228.83
New RYCO Air Filter - Panel For FORD EXPLORER UZ 4.6L 281 cu.in Modular A1498
$89.06 $60.56
New RYCO Air Filter - Panel For FPV F6 TYPHOON BA II 4.0L Barra 270 A1575
$65.23 $44.94

