New KELPRO Oil Seal Crank Shaft / Timing Front For MITSUBISHI PAJERO NH #97296
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | 97296 |
| Type | OIL SEAL |
| Brand | KELPRO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Kelpro Oil Seal |
| Warranty | Two Years |
| Inside Diameter | 23mm |
| Outside Diameter | 34mm |
| Width | 8mm |
| Inside Diameter | .91in |
| Outside Diameter | 1.34in |
| Width | .31in |
| Item Type | Oil Seal |
| Material Type | NBR-Nitrile |
| Weight | 0.1kg |
| Product Group 1 | ENGINE PARTS |
| Product Group 2 | SEALS |
Features:-
Direct OE Replacement for fitment and reliability
Kelpro is covered by a 2 year / 40,000km warranty
Manufactured to OEM specifications
Trusted quality
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| MITSUBISHI | PAJERO NA | 01/83 - 10/84 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NA | 01/83 - 10/84 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NB | 11/84 - 11/85 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NB | 11/84 - 11/85 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NC | 12/85 - 09/86 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NC | 12/85 - 09/86 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO ND | 10/86 - 09/87 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO ND | 10/86 - 09/87 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO ND | 10/86 - 09/87 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NE | 10/87 - 08/88 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NE | 10/87 - 08/88 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NE | 10/87 - 08/88 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NF | 09/88 - 08/89 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NF | 09/88 - 08/89 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NG | 09/89 - 04/91 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NG | 09/89 - 04/91 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NH | 05/91 - 10/93 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD | |
| MITSUBISHI | PAJERO NH | 05/91 - 10/93 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
Specifications
| Part No | 97296 |
| Brand | KELPRO |
| Type | Oil Seal |
| Suitable for | MITSUBISHI |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ROADSAFE STR Shock / strut - Rear For TOYOTA HIACE LH188R 3.0L 5L #R400037
$106.12 $73.38
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For TOYOTA HILUX SR KUN26R 3.0L 1KDFTV #F0021
$179.61 $124.43
MONROE Bonnet Strut For Holden Commodore VE 6.0 V8 Wgn 2006-2013 #ML4467
$86.00 $58.43
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For FORD RANGER XL, XLS PX2 2.2L P4AT #F0048
$198.34 $137.42
New MONROE Maxlift Gas Strut Canopy Side For HOLDEN RODEO TF (88-03) #ML4677
$125.81 $87.04
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For VOLKSWAGEN AMAROK TD1340 2H CNFB #F0054
$179.61 $124.43
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For NISSAN PATROL 4.2L TD42Ti #F0035
$179.61 $124.43


