New KELPRO Oil Seal Crank Shaft / Timing Front For PROTON PERSONA GLI #97152
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | 97152 |
| Type | OIL SEAL |
| Brand | KELPRO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Kelpro Oil Seal |
| Warranty | Two Years |
| Inside Diameter | 42mm |
| Outside Diameter | 60mm |
| Width | 7mm |
| Inside Diameter | 1.65in |
| Outside Diameter | 2.36in |
| Width | .28in |
| Item Type | Oil Seal |
| Material Type | NBR-Nitrile |
| OEM Number | 90311-42003 |
| Weight | 0.1kg |
| Product Group 1 | ENGINE PARTS |
| Product Group 2 | SEALS |
Features:-
Direct OE Replacement for fitment and reliability
Kelpro is covered by a 2 year / 40,000km warranty
Manufactured to OEM specifications
Trusted quality
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| PROTON | PERSONA | 01/96 - 12/99 | 1.5L 4G15 SOHC 12v MPFI | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| PROTON | PERSONA | 01/96 - 12/99 | 1.5L 4G15 SOHC 12v MPFI | 4cyl 3sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| PROTON | PERSONA | 01/99 - 12/01 | 1.5L 4G15 SOHC 12v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| PROTON | PERSONA | 01/96 - 12/00 | 1.6L 4G92 SOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
Specifications
| Part No | 97152 |
| Brand | KELPRO |
| Type | Oil Seal |
| Suitable for | PROTON |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For HOLDEN JACKAROO DELUXE 2.2L C223 #F0008
$193.25 $134.69
ROADSAFE STR Sealed Strut For TOYOTA AURION GSV40R 3.5L 2GRFE #R600380
$226.55 $157.93
STRONGARM Tailgate Strut For Chrysler 300C 5.7 SRT8 (250kw) Sdn 2005-2008 #6405
$62.62 $43.37
ROADSAFE STR Shock / strut - Rear For MAZDA MAZDA3 BK 2.0L LFDE #R400012
$137.35 $95.59
SUPERPRO FR Shock Absorber Upper & Lower Bush Kit For AlfaRomeo Alfetta SPF0094K
$52.57 $36.35
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For VOLKSWAGEN AMAROK TD1400 2H CNEA #F0054
$193.25 $134.69
New KYB Suspension Mounting Kit For HOLDEN COMMODORE OMEGA VE 2D Ute 2007-2013
$92.86 $64.55




