New MONROE Maxlift Gas Strut Canopy Side For HOLDEN RODEO TF (88-03) #ML4677
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | ML4677 |
| Type | STRUT |
| Brand | MONROE |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Monroe Maxlift Gas Strut |
| Warranty | One Year |
| Compressed Length | 189mm |
| Extended Length | 288mm |
| Eject Force [N] | 115 |
| Piston Rod Diameter | 8 |
| Length from | 188 |
| Length to | 283 |
| Packaging length | 62.5 |
| Packaging width | 5.3 |
| Packaging height | 2 |
| Strut outside diameter | 18 |
| Force | 85 |
| Weight | 0.187kg |
| Product Group 1 | STEERING & SUSPENSION |
| Product Group 2 | BONNET & HATCH STRUTS |
Features:-
Superior rod finish - increased seal durability
Teflon piston seal - superior sealing strength
High pressure gas filled - smooth action
One year warranty
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 06/98 - 02/03 | 2.2L C22NE SOHC 8v MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 06/98 - 02/03 | 2.2L C22NE SOHC 8v MPFI | 4cyl 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 01/91 - 12/92 | 2.3L 4ZD1 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 07/88 - 12/92 | 2.5L 4JA1 OHV 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 57kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 07/88 - 12/98 | 2.6L 4ZE1 SOHC 8v MPFI | 4cyl 88kW 4sp Auto 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 07/88 - 12/98 | 2.6L 4ZE1 SOHC 8v MPFI | 4cyl 88kW 4sp Auto 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 07/88 - 12/98 | 2.6L 4ZE1 SOHC 8v MPFI | 4cyl 88kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 07/88 - 12/98 | 2.6L 4ZE1 SOHC 8v MPFI | 4cyl 88kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 01/90 - 02/03 | 2.8L 4JB1-T OHV 8v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 74kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 01/90 - 02/03 | 2.8L 4JB1-T OHV 8v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 74kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 12/01 - 02/03 | 3.0L 4JH1-TC OHV 8v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 96kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 01/98 - 02/03 | 3.2L 6VD1 DOHC-PB 24v MPFI | V6 140kW 4sp Auto 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 01/98 - 02/03 | 3.2L 6VD1 DOHC-PB 24v MPFI | V6 140kW 4sp Auto 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 01/98 - 02/03 | 3.2L 6VD1 DOHC-PB 24v MPFI | V6 140kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
| HOLDEN | RODEO TF (88-03) | 01/98 - 02/03 | 3.2L 6VD1 DOHC-PB 24v MPFI | V6 140kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | Suits ARB Canopy Side Window |
Specifications
| Part No | ML4677 |
| Brand | MONROE |
| Type | Strut |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ROADSAFE STR Shock / strut - Rear For TOYOTA HIACE LH188R 3.0L 5L #R400037
$106.12 $73.38
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For TOYOTA HILUX SR KUN26R 3.0L 1KDFTV #F0021
$179.61 $124.43
MONROE Bonnet Strut For Holden Commodore VE 6.0 V8 Wgn 2006-2013 #ML4467
$86.00 $58.43
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For FORD RANGER XL, XLS PX2 2.2L P4AT #F0048
$198.34 $137.42
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For VOLKSWAGEN AMAROK TD1340 2H CNFB #F0054
$179.61 $124.43
New KELPRO Oil Seal Crank Shaft / Timing Front For MITSUBISHI PAJERO NH #97296
$33.46 $22.86
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For NISSAN PATROL 4.2L TD42Ti #F0035
$179.61 $124.43



