New NARVA Festoon SV7.8 Standard Globe 12V 3W Suit For HOLDEN 47263
Product Specification:-
| Part No. | 47263 |
| Type | GLOBE |
| Brand | NARVA |
| Unit of Measure | BOX |
| Description | Narva Festoon SV7.8 Globe 12V 3W |
| Warranty | Three Months |
| Globe Base | SV7.8 |
| Globe Style | Festoon |
| Watts | 3 |
| Voltage | 12 |
| Weight | .02kg |
| Globe Type | Standard |
| Product Group 1 | LIGHTING |
| Product Group 2 | GLOBES & KITS |
Features:-
• SuperCharge GOLD PLUS Battery (US Automotive)
• Fully sealed cover design, minimizes water electrolyte evaporation or leakage
• EXG Expanded Grid Technologyfor superior strength against corrosion and overcharging, with added Optimal Plate Technology (SNT) for enhanced Life & Power
• Full 36-months* warranty
• Superior starting power and reserve capacity for high performance vehicles
• For heavy duty vehicle use. Popular automotive, 4wd, Truck, Farm and Industrial.
| Part No | 47263 |
| Brand | NARVA |
| Type | Globe |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Comments |
|---|---|---|---|---|---|
| HOLDEN | BARINA SB | 04/94 - 08/97 | 1.2L C12NZ SOHC 8v MPFI | 4cyl 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 04/94 - 07/97 | 1.4L C14NZ SOHC 8v SPFI | 4cyl 44kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 04/94 - 07/97 | 1.4L C14NZ SOHC 8v SPFI | 4cyl 44kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 04/94 - 07/97 | 1.4L C14NZ SOHC 8v SPFI | 4cyl 44kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 04/94 - 07/97 | 1.4L C14NZ SOHC 8v SPFI | 4cyl 44kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 08/97 - 12/00 | 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI | 4cyl 60kW 4sp Auto 2dr Cabriolet FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 08/97 - 12/00 | 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI | 4cyl 60kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 08/97 - 12/00 | 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI | 4cyl 60kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 08/97 - 12/00 | 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI | 4cyl 60kW 5sp Man 2dr Cabriolet FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 08/97 - 12/00 | 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI | 4cyl 60kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 08/97 - 12/00 | 1.4L C14SE SOHC 8v MPFI | 4cyl 60kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | BARINA SB | 04/94 - 12/00 | 1.6L X16XE DOHC 16v MPFI | 4cyl 78kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | FRONTERA M7 | 01/95 - 12/98 | 2.0L X20SE SOHC 8v MPFI | 4cyl 85kW 5sp Man 2dr Hardtop 4WD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
New NARVA 12V 21/5W BAY15D BULB BL Globe-47380BL For HSV-Maloo *By Zivor*
$32.05 $21.39
New NARVA H4 12V 60/55W P43T APLUS Globe-48677BL2 For Mercedes-Benz-C-Class
$110.76 $74.99
New NARVA 12V 5W T-10 WEDGE (10) Globe-47501 For Renault-Scenic *By Zivor*
$36.83 $24.64
NARVA H4 12V 60/55W P43T ARCBL Globe-48677BL For Mercedes-Benz-Vito *By Zivor*
$70.24 $47.37

