New NTK Oxygen Sensor 4 Wire 400mm Cable For Holden Commodore VR #OZA688-EE10
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | OZA688-EE10 |
| Type | OXYGEN SENSOR |
| Brand | NTK |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | NTK Oxygen Sensor 4 Wire 400mm Cable |
| Warranty | Manufactures Defect |
| Thread | M18 x 1.5 |
| Number of Wires | 4 |
| Cable Length | 400mm |
| Product Group 1 | ELECTRICAL PARTS |
| Product Group 2 | ENGINE MANAGEMENT |
Features:-
Designed and tested against OE quality standards
Dual-coated platinum element
3-stage element overcoat
Fast light-off times for decreased emissions
Pure alumina ceramic filter
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Make & Model | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| HOLDEN | COMMODORE VR | 07/93 - 03/95 | 3.8L 3800 LG2, LN3, L27 OHV 12v MPFI | V6 4sp Auto 2dr Utility RWD | |
| HOLDEN | COMMODORE VR | 07/93 - 03/95 | 3.8L 3800 LG2, LN3, L27 OHV 12v MPFI | V6 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| HOLDEN | COMMODORE VR | 07/93 - 03/95 | 3.8L 3800 LG2, LN3, L27 OHV 12v MPFI | V6 4sp Auto 4dr Wagon RWD | |
| HOLDEN | COMMODORE VR | 07/93 - 03/95 | 3.8L 3800 LG2, LN3, L27 OHV 12v MPFI | V6 5sp Man 2dr Utility RWD | |
| HOLDEN | COMMODORE VR | 07/93 - 03/95 | 3.8L 3800 LG2, LN3, L27 OHV 12v MPFI | V6 5sp Man 4dr Sedan RWD | |
| HOLDEN | COMMODORE VR | 07/93 - 03/95 | 3.8L 3800 LG2, LN3, L27 OHV 12v MPFI | V6 5sp Man 4dr Wagon RWD |
Specifications
| Part No | OZA688-EE10 |
| Brand | NTK |
| Type | Oxygen Sensor |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
GOSS Oxygen Sensor - 3 Wire Direct Fit For SUBARU LIBERTY III BE5 BE #OX309
$145.91 $98.46
GOSS Oxygen Sensor For HOLDEN COMMODORE i V6 VE 3.6 i V6 LW2(218CUV6) #OX437
$164.01 $109.82
Post Catalytic Oxygen Sensor Right For Jaguar XJ8 X300 / X308 3.2 AJ32 8 Cyl
$299.20 $202.21
New WALKER Post Catalytic Oxygen Sensor For Ford Transit VM 2.3 Duratec 4 Cyl
$140.14 $94.56
GOSS Oxygen Sensor For BMW 3 S54 B32 (326S4) Convertible 3/2001-8/2006 #OX565
$203.22 $137.32

