New RACEWORKS Silicone 90 Elbow 2.5" (63mm) Black 2 Yrs Warranty SHE-090-250BK
Raceworks Silicone 90 Elbow 2.5" (63mm) Black
Raceworks Silicone Hose is manufactured from the highest grade materials, to ensure that the strictest OEM and performance specifications are surpassed. All hoses feature solid 5mm walls constructed from 4-ply reinforced silicone polyester, offering burst pressures of up to 348psi (see application table for individual ratings) and a temperature range of -40 to +180 degrees Celsius. Available in blue and black, all hoses are UV, ozone and electrochemically resistant to avoid fading and separation. All Raceworks products come with a 2 year warranty. NOTE: Silicone hose is not fuel safe.
All Raceworks products come with a 2 year warranty.
Product Specification:-
| SKU | SHE-090-250BK |
| Brand | RACEWORKS |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Part No | SHE-090-250BK |
| Brand | RACEWORKS |
| Type | Silicone Hose & Clamps |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
PAT PREMIUM Engine Coolant Temperature Ecu Sensor For HSV SV Clubsport CTS-145
$54.69 $36.68
New PAT PREMIUM Engine Coolant Temperature Ecu Sensor For BMW 320i CTS-145
$54.69 $36.68
New RACEWORKS Metric Male M12X1.25 To Male Flare AN-6 RWF-730-06BK
$41.16 $27.02
New INTERMOTOR Engine Coolant Temperature Sender For Nissan Datsun CTS-031
$55.90 $37.49
New RACEWORKS Stainless T-Bolt Clamp To Suit 2.75"/70mm Hose (77-85mm) #RWC-275
$41.95 $27.68
FAE Engine Coolant Temperature Ecu Sensor With White Plug For BMW 323i CTS-035
$72.11 $48.45
New BOSCH Engine Coolant Temperature Ecu Sensor For HSV Caprice CTS-015
$70.82 $47.58
New INTERMOTOR Engine Coolant Temperature Sender For Nissan Almera CTS-031
$55.90 $37.49




