New RYCO Air Filter - Heavy Duty For FORD FALCON XH I XR6 4.0L Intech HDA5844
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | HDA5844 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Heavy Duty |
| Warranty | Service Interval |
| Type | Round |
| Weight | 1.02kg |
| Height | 216mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Inner Diameter Bottom | 87mm |
| Inner Diameter Top | 17mm |
| Outer Diameter Bottom | 154mm |
| Outer Diameter Top | 154mm |
| OEM Number | AFA156 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• Regularly replacing an air filter offers fuel savings that can o
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| FORD | FALCON XH I | 4/96 - 09/97 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 4sp Auto 2dr Utility RWD |
| FORD | FALCON XH I | 4/96 - 09/97 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 4sp Auto 2dr Van RWD |
| FORD | FALCON XH I | 4/96 - 09/97 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 5sp Man 2dr Utility RWD |
| FORD | FALCON XH I | 4/96 - 09/97 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 5sp Man 2dr Van RWD |
| FORD | FALCON XH I XR6 | 4/96 - 09/97 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 4sp Auto 2dr Utility RWD |
| FORD | FALCON XH I XR6 | 4/96 - 09/97 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 5sp Man 2dr Utility RWD |
| FORD | FALCON XH II | 0/97 - 05/99 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 4sp Auto 2dr Utility RWD |
| FORD | FALCON XH II | 0/97 - 05/99 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 4sp Auto 2dr Van RWD |
| FORD | FALCON XH II | 0/97 - 05/99 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 5sp Man 2dr Utility RWD |
| FORD | FALCON XH II | 0/97 - 05/99 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 5sp Man 2dr Van RWD |
| FORD | FALCON XH II XR6 | 0/97 - 05/99 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 4sp Auto 2dr Utility RWD |
| FORD | FALCON XH II XR6 | 0/97 - 05/99 | 4.0L Intech SOHC 12v MPFI | 6cyl 5sp Man 2dr Utility RWD |
Specifications
| Part No | HDA5844 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Air Filter For MERCEDES-BENZ C250 W205 BlueTEC 2.1L OM651 A2003
$100.71 $68.16
WESFIL CABIN Filter For Mercedes Benz SL63 AMG 5.5L V8 09/12-07/15 -WACF0119
$71.62 $48.11
New K&N Air Filter Panel For CHRYSLER 300 LX SRT 6.4L 391 cu.in Hemi #33-2460
$313.90 $212.15
K&N Air Filter For Harley Davidson XL1200X Forty-Eight Special 74 CI #HD-1212
$314.67 $213.52
New RYCO Air Filter - Round For HOLDEN EARLY HOLDEN WB 3.3L 202 cu.in Blue A24
$49.69 $33.42
RYCO Air Filter-Panel For HOLDEN CALAIS VX SERIES 1 3.8L Ecotec LN3/L36 A1358
$49.57 $33.34

