MPN: A1557
New RYCO Air Filter - Panel For HDT VC RETRO VE GROUP 3 6.0L Gen4 L98 A1557
$55.83
RRP $82.25
SAVE $26.42 (32%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | A1557 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Panel |
| Warranty | Service Interval |
| Type | Panel |
| Height | 54mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 331mm |
| Outside Width | 240mm |
| OEM Number | 92066873 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| HDT | VC RETRO VE GROUP 1 | 1/08 - 12/09 | 3.6L HFV6 LY7 DOHC-PB 24v MPFI | V6 6sp Man 4dr Sedan RWD |
| HDT | VC RETRO VE GROUP 2 | 1/09 - 12/10 | 3.6L HFV6 LFX SIDI DOHC-PB 24v Petrol Direct Inj. | V6 6sp Man 4dr Sedan RWD |
| HDT | VC RETRO VE GROUP 2 | 1/09 - 12/09 | 6.0L Gen4 L76 OHV 16v MPFI | V8 260kW 6sp Auto 4dr Sedan RWD |
| HDT | VC RETRO VE GROUP 2 | 1/08 - 12/09 | 6.0L Gen4 L98 OHV 16v MPFI | V8 270kW 6sp Man 4dr Sedan RWD |
| HDT | VC RETRO VE GROUP 3 | 1/09 - 12/10 | 6.0L Gen4 L98 OHV 16v MPFI | V8 270kW 6sp Man 4dr Sedan RWD |
| HDT | VH RETRO VE GROUP 1 | 1/08 - 12/09 | 3.6L HFV6 LY7 DOHC-PB 24v MPFI | V6 6sp Man 4dr Sedan RWD |
| HDT | VH RETRO VE GROUP 2 | 1/09 - 12/10 | 3.6L HFV6 LFX SIDI DOHC-PB 24v Petrol Direct Inj. | V6 6sp Man 4dr Sedan RWD |
| HDT | VH RETRO VE GROUP 2 | 1/08 - 12/09 | 6.0L Gen4 L98 OHV 16v MPFI | V8 270kW 6sp Man 4dr Sedan RWD |
| HDT | VH RETRO VE GROUP 3 | 1/09 - 12/10 | 6.0L Gen4 L98 OHV 16v MPFI | V8 270kW 6sp Man 4dr Sedan RWD |
Specifications
| Part No | A1557 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | HDT |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SAKURA Air Filter For LEXUS ES250 AXZA10R 2.5L A25AFKS 2021-On #FA-33430
$50.10 $34.44
RYCO V3 Crankcase Filter Assembly For HOLDEN FRONTERA 3.0L 4JX1T #RCC360
$375.64 $260.34


