New RYCO Air Filter - Panel For HINO 300 SERIES XZU308R 414/614 A1751
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | A1751 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Panel |
| Warranty | Service Interval |
| Type | Panel |
| Weight | 1.189kg |
| Height | 160mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 219mm |
| Outside Width | 219mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| HINO | 300 SERIES XKU418R 714 Hybrid | 1/10 - 12/11 | 4.0L N04C OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. Electric Hybrid | 4cyl 100kW 6sp Auto Heavy Truck 4x2 |
| HINO | 300 SERIES XZU308R 414/614 | 1/07 - 12/11 | 4.0L N04C 100kW-110kW OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 |
| HINO | 300 SERIES XZU308R 414/614 | 1/08 - 12/11 | 4.0L N04C 100kW-110kW OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 6sp Auto Heavy Truck 4x2 |
| HINO | 300 SERIES XZU308R 414/614 | 1/08 - 12/11 | 4.0L N04C 100kW-110kW OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 6sp Auto Heavy Truck 4x2 |
| HINO | 300 SERIES XZU407R 616 | 1/07 - 12/21 | 4.0L N04C-TU 110kW-114kW OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 6sp Auto Heavy Truck 4x2 |
| HINO | 300 SERIES XZU409R 616 | 1/07 - 12/21 | 4.0L N04C-TU 110kW-114kW OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 |
| HINO | 500, RANGER FA 4500 | 1/04 - 12/07 | 4.5 4.0L N04C 100kW-110kW OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 |
| HINO | 700 SERIES FY1E | 1/04 ON | 12.9L E13C SOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 18sp Man Heavy Truck 8x4 |
| HINO | 700 SERIES FY1E | 1/04 ON | 12.9L E13C-VG SOHC 24v Turbo Diesel Direct Inj. | 6cyl 16sp Automated Man Heavy Truck 8x4 |
| HINO | DUTRO XKU304R Hybrid | 1/03 ON | 4.0L N04C OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. Electric Hybrid | 4cyl 100kW 5sp Man Heavy Truck 4x2 |
| HINO | DUTRO XZU305R 4500 | 5/04 - 07/07 | 4.0L N04C 100kW-110kW OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 |
| HINO | DUTRO XZU305R 4500 | 5/04 - 07/07 | 4.0L N04C 100kW-110kW OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 |
| HINO | DUTRO XZU345R 4500 | 5/04 - 07/07 | 4.0L N04C 100kW-110kW OHV 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man Heavy Truck 4x2 |
Specifications
| Part No | A1751 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | HINO |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
BMC Air Filter For HYUNDAI SANTA FE DM D4HB 4 Cyl CRD 2012 - 2017 #FB760/01
$194.92 $131.72
New K&N Air Filter Panel For HSV SENATOR VX SERIES 2 5.7L Gen3 LS1 #33-2116
$227.45 $141.96
Cabin Air Filter For SUBARU LIBERTY B4 BL, BP GT 2.0L 4D Wgn MAN AWD 01/04-12/05
$48.49 $33.51
WESFIL CABIN Filter For Toyota Landcruiser Prado 4.0L V6 03/03-10/09 -WACF5231
$47.45 $28.88
New K&N Air Filter Panel For SUBARU FORESTER S4 SJ 2.5L FB25 #33-2304
$270.24 $169.97
New RYCO Air Filter - Heavy Duty For CAT TRUCKS CT610 12.5L C13 ACERT HDA6077
$227.16 $143.12



