New RYCO Air Filter - Panel For HOLDEN TIGRA XC 1.8L Z18XE A1513
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | A1513 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Panel |
| Warranty | Service Interval |
| Type | Panel |
| Weight | .32kg |
| Height | 42mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 293mm |
| Outside Width | 206mm |
| OEM Number | 9196120 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| FIAT | CROMA | 1/88 - 12/89 | 2.0L 834 B.000 DOHC 16v MPFI | 4cyl 85kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| HOLDEN | BARINA XC | 4/01 - 06/04 | 1.4L Z14XE DOHC 16v MPFI | 4cyl 66kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD |
| HOLDEN | BARINA XC | 4/01 - 06/04 | 1.4L Z14XE DOHC 16v MPFI | 4cyl 66kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| HOLDEN | BARINA XC | 4/01 - 06/04 | 1.4L Z14XE DOHC 16v MPFI | 4cyl 66kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
| HOLDEN | BARINA XC | 4/01 - 06/04 | 1.4L Z14XE DOHC 16v MPFI | 4cyl 66kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| HOLDEN | BARINA XC | 7/04 - 10/05 | 1.4L Z14XEP DOHC 16v MPFI | 4cyl 66kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD |
| HOLDEN | BARINA XC | 7/04 - 10/05 | 1.4L Z14XEP DOHC 16v MPFI | 4cyl 66kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| HOLDEN | BARINA XC | 7/04 - 10/05 | 1.4L Z14XEP DOHC 16v MPFI | 4cyl 66kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
| HOLDEN | BARINA XC | 7/04 - 10/05 | 1.4L Z14XEP DOHC 16v MPFI | 4cyl 66kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| HOLDEN | BARINA XC | 4/01 - 10/05 | 1.8L Z18XE DOHC 16v MPFI | 4cyl 92kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
| HOLDEN | COMBO XC | 5/05 - 12/12 | 1.4L Z14XEP DOHC 16v MPFI | 4cyl 66kW 5sp Man Van FWD |
| HOLDEN | COMBO XC | 9/02 - 04/05 | 1.6L Z16SE SOHC 8v MPFI | 4cyl 64kW 5sp Man Van FWD |
| HOLDEN | TIGRA XC | 9/05 - 12/07 | 1.8L Z18XE DOHC 16v MPFI | 4cyl 92kW 5sp Man 2dr Convertible FWD |
Specifications
| Part No | A1513 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New K&N Air Filter For PEUGEOT 208 A9 1.6L EP6/EP6C (5FS/5FW) #33-2941
$272.23 $169.88
WESFIL CABIN Filter For Mercedes Benz E250 1.8L CGi 10/09-05/13 -WACF0119
$71.62 $44.44
New RYCO Truck Filter Service Kit For HINO 300 SERIES XZU304R 614 RSK116
$87.61 $58.59
New K&N Air Filter Panel For SKODA SUPERB 3T4 103TDI 2.0L CFFB #33-2865
$226.40 $141.31

