New RYCO Air Filter - Panel For HYUNDAI ACCENT LC 1.6L G4ED A1430
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | A1430 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Panel |
| Warranty | Service Interval |
| Length | 248mm |
| Type | Panel |
| Weight | .18kg |
| Width | 168mm |
| Height | 39mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 248mm |
| Outside Width | 168mm |
| OEM Number | 2811322600 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| FORD | ECONOVAN E1800 | 1/84 - 12/97 | 1.8L F8 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man Van & Wagon RWD |
| FORD | ECONOVAN E1800 JH | 1/03 - 12/05 | 1.8L F8 SOHC 12v MPFI | 4cyl 5sp Man Van & Wagon RWD |
| FORD | ECONOVAN E2000 JH | 1/03 - 12/05 | 2.0L FE SOHC 8v MPFI | 4cyl 71kW 4sp Auto Van & Wagon RWD |
| FORD | ECONOVAN E2000 JH | 1/03 - 12/05 | 2.0L FE SOHC 8v MPFI | 4cyl 71kW 5sp Man Van & Wagon RWD |
| HYUNDAI | ACCENT LC | 1/00 - 12/03 | 1.5L G4EC DOHC 16v MPFI | 4cyl 76kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | ACCENT LC | 1/00 - 12/03 | 1.5L G4EC DOHC 16v MPFI | 4cyl 76kW 4sp Auto 4dr Sedan FWD |
| HYUNDAI | ACCENT LC | 1/00 - 12/03 | 1.5L G4EC DOHC 16v MPFI | 4cyl 76kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | ACCENT LC | 1/00 - 12/03 | 1.5L G4EC DOHC 16v MPFI | 4cyl 76kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | ACCENT LC | 1/00 - 12/03 | 1.5L G4EC DOHC 16v MPFI | 4cyl 76kW 5sp Man 4dr Sedan FWD |
| HYUNDAI | ACCENT LC | 1/00 - 12/03 | 1.5L G4EC DOHC 16v MPFI | 4cyl 76kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | ACCENT LC | 1/03 - 12/06 | 1.6L G4ED DOHC 16v MPFI | 4cyl 78kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | ACCENT LC | 1/03 - 12/06 | 1.6L G4ED DOHC 16v MPFI | 4cyl 78kW 4sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | ACCENT LC | 1/03 - 12/06 | 1.6L G4ED DOHC 16v MPFI | 4cyl 78kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
| HYUNDAI | ACCENT LC | 1/03 - 12/06 | 1.6L G4ED DOHC 16v MPFI | 4cyl 78kW 5sp Man 5dr Hatchback FWD |
| MAZDA | E SERIES E1800 | 2/02 - 12/06 | 1.8L F8 SOHC 12v MPFI | 4cyl 5sp Man Van & Wagon RWD |
Specifications
| Part No | A1430 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | HYUNDAI |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New K&N Performance Air Filter Panel For RENAULT MEGANE K95 2.0L M4R #33-2849
$233.69 $145.86
New K&N Air Filter Panel For LAND ROVER DISCOVERY 4 L319 V8 5.0L #33-2446
$534.73 $333.52
New K&N Performance Air Filter Panel For VOLVO C70 2.4L B5244S4 #33-2873
$263.90 $164.69
New WESFIL Air Filter For Mercedes Benz Vito 113CDi 2.1L 01/11-06/15 - WA5085
$75.56 $46.90
New Wesfil Air Filter For Toyota Landcruiser 4.5L V8 TD 11/07-on - WA5112
$70.07 $43.48

