New RYCO Air Filter - Panel For HYUNDAI TUCSON JN 2.7L G6BA A1516
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | A1516 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Panel |
| Warranty | Service Interval |
| Length | 253mm |
| Type | Panel |
| Weight | .32kg |
| Width | 173mm |
| Height | 46mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Outside Length | 252mm |
| Outside Width | 172mm |
| OEM Number | 2B11308000 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| HYUNDAI | TUCSON JN | 1/05 - 12/10 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 104kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD |
| HYUNDAI | TUCSON JN | 1/07 - 12/10 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 104kW 5sp Man 4dr Wagon FWD |
| HYUNDAI | TUCSON JN | 1/04 - 12/10 | 2.7L G6BA DOHC-PB 24v MPFI | V6 129kW 4sp Auto 4dr Wagon AWD |
| KIA | SPORTAGE KM | 1/07 - 12/10 | 2.0L D4EA SOHC 16v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 110kW 6sp Man 4dr Wagon AWD |
| KIA | SPORTAGE KM | 1/07 - 12/10 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 4sp Auto 4dr Wagon FWD |
| KIA | SPORTAGE KM | 1/07 - 12/10 | 2.0L G4GC DOHC 16v MPFI | 4cyl 105kW 5sp Man 4dr Wagon FWD |
| KIA | SPORTAGE KM | 1/05 - 12/08 | 2.7L G6BA DOHC-PB 24v MPFI | V6 132kW 4sp Auto 4dr Wagon AWD |
Specifications
| Part No | A1516 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | HYUNDAI |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New K&N Performance Air Filter For Triumph Tiger 1200 XRx 1215 #TB-1212
$325.08 $204.16
K&N Air Filter For Polaris Sportsman 500 HO Polaris Pursuite LE 498 #PL-1003
$326.40 $203.65
RYCO V3 Universal Crankcase Kit For FORD EXPLORER XLS UQ, US 4.0L 4.0 #RCC360K
$449.05 $311.23
RYCO V3 Crankcase Filter Assembly For FORD RANGER LIMITED PX3 3.2L P5AT #RCC360
$375.64 $260.34

