MPN: A24
New RYCO Air Filter - Round For HOLDEN EARLY HOLDEN HQ 2.8L 173 cu.in Red A24
$31.74
RRP $46.20
SAVE $14.46 (31%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | A24 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Round |
| Warranty | Service Interval |
| Type | Round |
| Weight | .38kg |
| Height | 59mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Inner Diameter Bottom | 155mm |
| Inner Diameter Top | 155mm |
| Outer Diameter Bottom | 216mm |
| Outer Diameter Top | 216mm |
| OEM Number | 7422739 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 2.8L 173 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Auto 2dr Utility & Van RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 2.8L 173 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Utility & Van RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 2.8L 173 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 4dr Sedan RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 2.8L 173 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 4dr Wagon RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Auto 2dr Traytop 1 Tonne RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Auto 2dr Utility & Van RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Auto 4dr Wagon RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Traytop 1 Tonne RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 2dr Utility & Van RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 4dr Sedan RWD |
| HOLDEN | EARLY HOLDEN HQ | 7/71 - 09/74 | 3.3L 202 cu.in Red OHV 12v Carb | 6cyl 3sp Man 4dr Wagon RWD |
Specifications
| Part No | A24 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | HOLDEN |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SAKURA Air Filter For LEXUS ES250 AXZA10R 2.5L A25AFKS 2021-On #FA-33430
$50.10 $34.44
RYCO V3 Crankcase Filter Assembly For HOLDEN FRONTERA 3.0L 4JX1T #RCC360
$375.64 $260.34


