MPN: A1204
New RYCO Air Filter - Round For MITSUBISHI PAJERO NG 2.6L 4G54 A1204
$98.75
RRP $158.43
SAVE $59.68 (38%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | A1204 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Round |
| Warranty | Service Interval |
| Inside Diameter | 169mm |
| Outside Diameter | 235mm |
| Type | Round |
| Weight | .56kg |
| Height | 80mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Inner Diameter Bottom | 169mm |
| Inner Diameter Top | 169mm |
| Outer Diameter Bottom | 235mm |
| Outer Diameter Top | 235mm |
| OEM Number | MD620048 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| MITSUBISHI | PAJERO NE | 0/87 - 08/88 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| MITSUBISHI | PAJERO NE | 0/87 - 08/88 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD |
| MITSUBISHI | PAJERO NE | 0/87 - 08/88 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
| MITSUBISHI | PAJERO NF | 9/88 - 08/89 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD |
| MITSUBISHI | PAJERO NF | 9/88 - 08/89 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
| MITSUBISHI | PAJERO NG | 9/89 - 04/91 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD |
| MITSUBISHI | PAJERO NG | 9/89 - 04/91 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
| MITSUBISHI | PAJERO NH | 5/91 - 10/93 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD |
| MITSUBISHI | PAJERO NH | 5/91 - 10/93 | 2.6L 4G54 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
Specifications
| Part No | A1204 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | MITSUBISHI |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
SAKURA Air Filter For LEXUS ES250 AXZA10R 2.5L A25AFKS 2021-On #FA-33430
$50.10 $34.44
RYCO V3 Crankcase Filter Assembly For HOLDEN FRONTERA 3.0L 4JX1T #RCC360
$375.64 $260.34


