New RYCO Air Filter - Round For TOYOTA DYNA LH80R 2.4L 2L A451
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | A451 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Round |
| Warranty | Service Interval |
| Type | Round |
| Weight | .6kg |
| Height | 146mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Inner Diameter Bottom | 77mm |
| Inner Diameter Top | 77mm |
| Outer Diameter Bottom | 156mm |
| Outer Diameter Top | 156mm |
| OEM Number | 1780135030 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | 4RUNNER RN130R | 0/89 - 12/96 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| TOYOTA | 4RUNNER YN63R | 0/89 - 12/90 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Wagon 4WD | |
| TOYOTA | DYNA LH80R | 1/86 - 12/90 | 2.4L 2L SOHC 8v Diesel Inj. | 4cyl 5sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD | |
| TOYOTA | DYNA LY60R | 1/86 - 01/90 | 2.4L 2L SOHC 8v Diesel Inj. | 4cyl 5sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD | |
| TOYOTA | DYNA LY61R | 1/91 - 01/95 | 2.8L 3L SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD | |
| TOYOTA | DYNA YH81R | 1/86 - 12/95 | 1.8L 2Y-C OHV 8v Carb | 4cyl 5sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD | |
| TOYOTA | DYNA YU62R | 1/87 - 12/90 | 2.2L 4Y OHV 8v Carb | 4cyl 5sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD | |
| TOYOTA | DYNA YY100R | 1/95 - 12/01 | 1.8L 2Y-C OHV 8v Carb | 4cyl 5sp Man Cab Chassis, Pickup & Tray RWD | |
| TOYOTA | HILUX RN105R | 1/88 - 12/97 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | HILUX RN105R | 1/88 - 12/97 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | HILUX RN106R | 1/90 - 12/97 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | HILUX RN110R | 1/88 - 12/97 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | HILUX RN85R | 1/88 - 12/97 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Auto 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | |
| TOYOTA | HILUX RN85R | 1/90 - 12/97 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Auto 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | |
| TOYOTA | HILUX RN85R | 1/88 - 12/97 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | |
| TOYOTA | HILUX RN85R | 1/88 - 12/97 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD | |
| TOYOTA | HILUX RN90R | 1/88 - 12/97 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Auto 2dr Cab Chassis & Pickup RWD | |
| TOYOTA | HILUX RN90R | 1/88 - 12/97 | 2.4L 22R SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD |
Specifications
| Part No | A451 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 0.6500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New WESFIL CABIN Filter For Alfa Romeo MiTo 1.3L JTD 08/08-2012 -WACF0081
$66.99 $44.99
New RYCO Air Filter - Heavy Duty For KENWORTH K200 14.9L ISX EGR HDA5986
$145.74 $98.73
K&N Replacement Industrial Air Filter For John Deere Gator TX 4x2 675 #E-4552
$242.79 $164.93
WESFIL CABIN Filter For Volkswagen Passat 3.2L V6 03/06-03/11 -WACF0025
$55.37 $37.13
New K&N Performance Air Filter Round For FORD KUGA TF 1.6L Ecoboost #E-2993
$343.07 $231.87
New K&N Performance Air Filter Panel For HYUNDAI TUCSON JN 2.7L G6BA #33-2201
$223.28 $150.89

