New RYCO Air Filter - Round For TOYOTA HILUX LN167R 3.0L 5L A1438
Product Specification:-
| Part No. | A1438 |
| Type | AIR FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Air Filter - Round |
| Warranty | Service Interval |
| Inside Diameter | 109mm |
| Outside Diameter | 219mm |
| Type | Round |
| Height | 121mm |
| Item Type | Filter (Air) |
| Inner Diameter Bottom | 109mm |
| Inner Diameter Top | 109mm |
| Outer Diameter Bottom | 220mm |
| Outer Diameter Top | 220mm |
| OEM Number | 1180167010 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | AIR FILTERS |
Features:-
• Ryco Air Filters have excellent dust holding properties to retain dust within the media's 'tortuous path'.
• Ryco's design philosophy is to meet the vehicle manufacturers' performance requirements.
• Subjected to stringent testing procedures through a dedicated filtration laboratory to ensure superior filtration.
• A superior performing air filter must excel in ALL 3 critical areas to be deemed fit to do the job: Efficiency, Life and Flow.
• New vehicle Warranty Protection
• Regularly replacing offers improved vehicle fuel economy
| Part No | A1438 |
| Brand | Ryco |
| Type | Air Filter |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 1.0500kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | HILUX KZN165R | 1/99 - 12/05 | 3.0L 1KZ-TE SOHC 8v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD |
| TOYOTA | HILUX KZN165R | 1/99 - 12/05 | 3.0L 1KZ-TE SOHC 8v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD |
| TOYOTA | HILUX LN147R | 1/97 - 12/05 | 3.0L 5L SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD |
| TOYOTA | HILUX LN147R | 1/97 - 12/00 | 3.0L 5L SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD |
| TOYOTA | HILUX LN147R | 1/01 - 12/04 | 3.0L 5L-E SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 71kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup RWD |
| TOYOTA | HILUX LN147R | 1/00 - 12/05 | 3.0L 5L-E SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 71kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup RWD |
| TOYOTA | HILUX LN167R | 1/97 - 12/00 | 3.0L 5L SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD |
| TOYOTA | HILUX LN167R | 1/97 - 12/00 | 3.0L 5L SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD |
| TOYOTA | HILUX LN167R | 1/00 - 12/05 | 3.0L 5L-E SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 71kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD |
| TOYOTA | HILUX LN167R | 1/00 - 12/05 | 3.0L 5L-E SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 71kW 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD |
| TOYOTA | HILUX LN172R | 1/98 - 12/00 | 3.0L 5L SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD |
| TOYOTA | HILUX LN172R | 1/00 - 12/05 | 3.0L 5L-E SOHC 8v Diesel Direct Inj. | 4cyl 71kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
New BMC Air Filter For Peugeot 306 1.9 SRDT (66kw) Sedan 1994-2001 #FB220/06
$100.10 $67.49
RYCO Air Filter-Panel For HOLDEN CALAIS VT SERIES 2 3.8L Ecotec LN3/L36 A1358
$49.57 $33.34
RYCO Air Filter-Heavy Duty For MITSUBISHI FUSO FIGHTER FN64 7.5L 6M60 HDA5878
$172.38 $115.92


