MPN: RCA181P
New RYCO Cabin Air Filter For FORD MONDEO MB 2.0L Duratorq TXB TXD RCA181P
$47.52
RRP $68.58
SAVE $21.06 (31%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | RCA181P |
| Type | CABIN FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Cabin Air Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Weight | .136kg |
| Height | 34mm |
| Item Type | Filter (Cabin Air) |
| Outside Length | 240mm |
| Outside Width | 208mm |
| OEM Number | 3M5J18D543BA |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | CABIN FILTERS |
Features:-
• Protects vehicle occupants from allergy causing particles such as pollens, fungus spores, dirt, dust and bacteria.
• Filters out dirt and dust, which build up on the vehicle's interior surfaces.
• Offers protection from respirable particles that lead to respiratory problems, headaches, nausea, fatigue & giddiness.
• New vehicle Warranty Protection
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| FORD | MONDEO MA | 1/07 - 12/09 | 2.0L Duratorq AZBA DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 96kW 6sp Auto 4dr Sedan FWD |
| FORD | MONDEO MA | 1/07 - 12/09 | 2.0L Duratorq AZBA DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 96kW 6sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| FORD | MONDEO MA | 1/07 - 12/09 | 2.3L Duratec SEBA DOHC 16v MPFI | 4cyl 118kW 6sp Auto 4dr Sedan FWD |
| FORD | MONDEO MA | 1/07 - 12/09 | 2.3L Duratec SEBA DOHC 16v MPFI | 4cyl 118kW 6sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| FORD | MONDEO MA XR5 | 1/07 - 12/09 | 2.5L HUBA B5254T DOHC 20v Turbo MPFI | 5cyl 162kW 6sp Man 5dr Hatchback FWD |
| FORD | MONDEO MB | 1/09 - 12/10 | 2.0L Duratorq QXB UFB DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 103kW 6sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| FORD | MONDEO MB | 1/10 - 12/10 | 2.0L Duratorq TXB TXD DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 120kW 6sp Auto DCT 4dr Wagon FWD |
| FORD | MONDEO MB | 1/10 - 12/10 | 2.0L Duratorq TXB TXD DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 120kW 6sp Auto DCT 5dr Hatchback FWD |
| FORD | MONDEO MB | 1/09 - 12/10 | 2.3L Duratec SEBA DOHC 16v MPFI | 4cyl 118kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD |
| FORD | MONDEO MB | 1/09 - 12/10 | 2.3L Duratec SEBA DOHC 16v MPFI | 4cyl 118kW 6sp Auto 5dr Hatchback FWD |
| FORD | MONDEO MB XR5 | 1/09 - 12/10 | 2.5L HUBA B5254T DOHC 20v Turbo MPFI | 5cyl 162kW 6sp Man 5dr Hatchback FWD |
| FORD | MONDEO MC | 1/10 - 12/14 | 2.0L Duratorq TXB TXD DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 120kW 6sp Auto DCT 4dr Wagon FWD |
| FORD | MONDEO MC | 1/10 - 12/14 | 2.0L Duratorq TXB TXD DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 120kW 6sp Auto DCT 5dr Hatchback FWD |
| FORD | MONDEO MC | 1/11 - 12/14 | 2.0L Ecoboost TNBA DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 149kW 6sp Auto DCT 5dr Hatchback FWD |
| FORD | MONDEO MC | 1/10 - 12/14 | 2.3L Duratec SEBA DOHC 16v MPFI | 4cyl 118kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD |
| FORD | MONDEO MC | 1/10 - 12/14 | 2.3L Duratec SEBA DOHC 16v MPFI | 4cyl 118kW 6sp Auto 5dr Hatchback FWD |
Specifications
| Part No | RCA181P |
| Brand | Ryco |
| Type | Cabin Air Filter |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
RYCO Cabin Air Filter-Microshield For TOYOTA HILUX GUN126R 2.8L 1GD-FTV RCA333M
$109.04 $75.85
New RYCO Cabin Air Filter - Microshield For VOLKSWAGEN GOLF 5 1K1 RCA194M
$87.57 $59.86
RYCO Microshield Cabin Air Filter For TESLA MODEL S P90D Dual AC 3 Phase RCA382M
$129.27 $80.57
New RYCO Cabin Air Filter For SSANGYONG KORANDO C200 2.0L OM671 D20DTF RCA310P
$81.00 $55.28

