MPN: RCA277P
New RYCO Cabin Air Filter For HYUNDAI IMAX TQ-W 2.5L D4CB RCA277P
$57.13
RRP $83.64
SAVE $26.51 (32%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | RCA277P |
| Type | CABIN FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Cabin Air Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Weight | .171kg |
| Height | 20mm |
| Item Type | Filter (Cabin Air) |
| Outside Length | 212mm |
| Outside Width | 120.5mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | CABIN FILTERS |
Features:-
• Protects vehicle occupants from allergy causing particles such as pollens, fungus spores, dirt, dust and bacteria.
• Filters out dirt and dust, which build up on the vehicle's interior surfaces.
• Offers protection from respirable particles that lead to respiratory problems, headaches, nausea, fatigue & giddiness.
• New vehicle Warranty Protection
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| HYUNDAI | ILOAD TQ-V | 1/08 - 12/16 | 2.4L G4KG DOHC 16v MPFI | 4cyl 129kW 5sp Man 5dr Van RWD |
| HYUNDAI | ILOAD TQ-V | 1/12 - 12/21 | 2.5L D4CB DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 100kW 6sp Man 5dr Van RWD |
| HYUNDAI | ILOAD TQ-V | 1/08 - 12/21 | 2.5L D4CB DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 125kW 5sp Auto 5dr Van RWD |
| HYUNDAI | ILOAD TQ-V | 1/08 - 12/11 | 2.5L D4CB DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 125kW 5sp Man 5dr Van RWD |
| HYUNDAI | IMAX TQ-W | 1/08 - 12/16 | 2.4L G4KG DOHC 16v MPFI | 4cyl 129kW 4sp Auto 5dr Wagon RWD |
| HYUNDAI | IMAX TQ-W | 1/12 - 12/18 | 2.5L D4CB DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 100kW 6sp Man 5dr Wagon RWD |
| HYUNDAI | IMAX TQ-W | 1/08 - 12/21 | 2.5L D4CB DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 125kW 5sp Auto 5dr Wagon RWD |
| HYUNDAI | IMAX TQ-W | 1/08 - 12/12 | 2.5L D4CB DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 125kW 5sp Man 5dr Wagon RWD |
Specifications
| Part No | RCA277P |
| Brand | Ryco |
| Type | Cabin Air Filter |
| Suitable for | HYUNDAI |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Cabin Air Filter For VOLKSWAGEN GOLF 6 5K1, 517, AJ5 90TSI RCA194P
$89.48 $62.20
New WESFIL Cabin Filter For Hino Ranger Pro 12 - FL1J 8.0L TD WACF0256
$46.46 $28.27
New RYCO Cabin Air Filter-Microshield For TOYOTA RAV4 ACA23R 2.4L 2AZ-FE RCA140M
$69.73 $48.32

