MPN: RCA242P
New RYCO Cabin Air Filter For JEEP GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 RCA242P
$41.68
RRP $61.85
SAVE $20.17 (33%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | RCA242P |
| Type | CABIN FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Cabin Air Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Weight | .164kg |
| Height | 30mm |
| Item Type | Filter (Cabin Air) |
| Outside Length | 264mm |
| Outside Width | 234mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | CABIN FILTERS |
Features:-
• Protects vehicle occupants from allergy causing particles such as pollens, fungus spores, dirt, dust and bacteria.
• Filters out dirt and dust, which build up on the vehicle's interior surfaces.
• Offers protection from respirable particles that lead to respiratory problems, headaches, nausea, fatigue & giddiness.
• New vehicle Warranty Protection
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 | 1/11 - 12/13 | 3.0L EXF, EXL, OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 177kW 5sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 | 1/13 ON | 3.0L EXF, EXL, OM642 DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 184kW 8sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 | 1/10 - 12/13 | 3.6L Pentastar ERB DOHC-PB 24v MPFI | V6 210kW 5sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 | 1/12 - 12/13 | 3.6L Pentastar ERB DOHC-PB 24v MPFI | V6 210kW 6sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 | 1/13 ON | 3.6L Pentastar ERB, ERC DOHC-PB 24v MPFI | V6 8sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 | 1/13 - 12/19 | 3.6L Pentastar ERB, ERC DOHC-PB 24v MPFI | V6 8sp Auto 4dr Wagon RWD |
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 | 1/10 - 12/11 | 5.7L Hemi EZD OHV 16v MPFI | V8 259kW 5sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 | 1/11 - 12/13 | 5.7L Hemi EZH OHV 16v MPFI | V8 259kW 6sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 | 1/13 ON | 5.7L Hemi EZH OHV 16v MPFI | V8 259kW 8sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 SRT | 1/13 - 12/21 | 6.4L ESG OHV 16v MPFI | V8 344kW 8sp Auto 4dr Wagon 4WD |
| JEEP | GRAND CHEROKEE GEN4 WK2 SRT-8 | 1/12 - 12/13 | 6.4L ESG OHV 16v MPFI | V8 344kW 5sp Auto 4dr Wagon 4WD |
Specifications
| Part No | RCA242P |
| Brand | Ryco |
| Type | Cabin Air Filter |
| Suitable for | JEEP |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
RYCO Cabin Air Filter For FPV PURSUIT, SUPER PURSUIT BF I 5.4L Boss 290 RCA100P
$82.84 $55.04
New RYCO Cabin Air Filter For MERCEDES-BENZ GLC350d X253 3.0L OM642 RCA404M
$93.08 $62.99
RYCO Cabin Air Filter-Microshield For MITSUBISHI OUTLANDER ZJ 2.2L 4N14 RCA182M
$69.73 $47.03
New RYCO Cabin Air Filter For MERCEDES-BENZ VITO 447 116 2.1L OM651 RCA171P
$93.26 $63.11
New RYCO Cabin Air Filter For PEUGEOT 406 D9 2.0L XU10J4R (RFV) RCA295P
$85.20 $56.64
RYCO Cabin Air Filter For MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 516CDI 2.1L OM651 RCA176M
$136.55 $92.14
New RYCO Cabin Air Filter For MERCEDES-BENZ ML320 W163 3.2L M112 RCA253P
$128.22 $86.51

