New RYCO Cabin Air Filter For MERCEDES-BENZ ML320 W163 3.2L M112 RCA253P
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | RCA253P |
| Type | CABIN FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Cabin Air Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Weight | .21kg |
| Height | 40mm |
| Item Type | Filter (Cabin Air) |
| Outside Length | 233mm |
| Outside Width | 211mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | CABIN FILTERS |
Features:-
• Protects vehicle occupants from allergy causing particles such as pollens, fungus spores, dirt, dust and bacteria.
• Filters out dirt and dust, which build up on the vehicle's interior surfaces.
• Offers protection from respirable particles that lead to respiratory problems, headaches, nausea, fatigue & giddiness.
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| MERCEDES-AMG | ML55 W163 | 1/01 - 12/05 | 5.4L M113 SOHC-PB 24v MPFI | V8 255kW 5sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| MERCEDES-BENZ | ML270 CDI W163 | 1/00 - 12/05 | 2.7L OM612 DOHC 20v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 120kW 5sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| MERCEDES-BENZ | ML320 W163 | 1/98 - 12/03 | 3.2L M112 SOHC-PB 18v MPFI | V6 160kW 5sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| MERCEDES-BENZ | ML350 W163 | 1/03 - 12/05 | 3.7L M112 SOHC-PB 18v MPFI | V6 173kW 5sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| MERCEDES-BENZ | ML500 W163 | 1/01 - 12/05 | 5.0L M113 SOHC-PB 24v MPFI | V8 215kW 5sp Auto 4dr Wagon AWD |
Specifications
| Part No | RCA253P |
| Brand | Ryco |
| Type | Cabin Air Filter |
| Suitable for | MERCEDES-BENZ |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
RYCO Cabin Air Filter For FPV PURSUIT, SUPER PURSUIT BF I 5.4L Boss 290 RCA100P
$82.84 $55.04
New RYCO Cabin Air Filter For MERCEDES-BENZ GLC350d X253 3.0L OM642 RCA404M
$93.08 $62.99
RYCO Cabin Air Filter-Microshield For MITSUBISHI OUTLANDER ZJ 2.2L 4N14 RCA182M
$69.73 $47.03
New RYCO Cabin Air Filter For MERCEDES-BENZ VITO 447 116 2.1L OM651 RCA171P
$93.26 $63.11
New RYCO Cabin Air Filter For PEUGEOT 406 D9 2.0L XU10J4R (RFV) RCA295P
$85.20 $56.64
RYCO Cabin Air Filter For MERCEDES-BENZ SPRINTER 906 516CDI 2.1L OM651 RCA176M
$136.55 $92.14

