MPN: RCA239C
New RYCO Cabin Air Filter For RENAULT TRAFIC X82 1.6L R9M RCA239C
$50.18
RRP $72.80
SAVE $22.62 (31%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | RCA239C |
| Type | CABIN FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Cabin Air Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Weight | .219kg |
| Height | 35mm |
| Item Type | Filter (Cabin Air) |
| Outside Length | 262mm |
| Outside Width | 172mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | CABIN FILTERS |
Features:-
• Protects vehicle occupants from allergy causing particles such as pollens, fungus spores, dirt, dust and bacteria.
• Filters out dirt and dust, which build up on the vehicle's interior surfaces.
• Offers protection from respirable particles that lead to respiratory problems, headaches, nausea, fatigue & giddiness.
• New vehicle Warranty Protection
Vehicle Compatibility
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| BMW | 520d F10 | 1/14 - 12/16 | 2.0L B47 D20 A DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 140kW 8sp Auto 4dr Sedan RWD |
| RENAULT | MEGANE B32 | 1/10 - 12/13 | 2.0L M4R DOHC 16v MPFI | 4cyl 102kW 6sp Man 5dr Hatchback FWD |
| RENAULT | MEGANE B32 | 1/10 - 12/13 | 2.0L M4R DOHC 16v MPFI | 4cyl 103kW 6sp Auto CVT 5dr Hatchback FWD |
| RENAULT | MEGANE B32 DCi | 1/11 - 12/13 | 1.5L K9K SOHC 8v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 81kW 6sp Auto DCT 5dr Hatchback FWD |
| RENAULT | MEGANE B95 | 1/13 - 12/13 | 2.0L M4R DOHC 16v MPFI | 4cyl 103kW 6sp Auto CVT 5dr Hatchback FWD |
| RENAULT | MEGANE BFB | 1/16 - 12/18 | 1.2L H5Ft (TCe130) DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 97kW 6sp Man 5dr Hatchback FWD |
| RENAULT | MEGANE BFB | 1/16 - 12/19 | 1.2L H5Ft (TCe130) DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 97kW 7sp Auto DCT 5dr Hatchback FWD |
| RENAULT | MEGANE K95 | 1/14 - 12/16 | 1.2L H5Ft (TCe130) DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 97kW 6sp Auto DCT 4dr Wagon FWD |
| RENAULT | TRAFIC X82 | 1/15 - 12/19 | 1.6L R9M DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 66kW 6sp Man Van FWD |
| RENAULT | TRAFIC X82 | 1/17 ON | 1.6L R9M DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 85kW 6sp Man Van FWD |
| RENAULT | TRAFIC X82 | 1/15 ON | 1.6L R9M DOHC 16v Twin-Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 103kW 6sp Man Van FWD |
Specifications
| Part No | RCA239C |
| Brand | Ryco |
| Type | Cabin Air Filter |
| Suitable for | RENAULT |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Cabin Air Filter For SKODA OCTAVIA 1Z3 77TDI 1.6L CAYC RCA194P
$83.23 $56.51
RYCO Cabin Air Filter For MERCEDES-BENZ HEAVY ATEGO 1229 6.4L OM906 LA RCA365P
$89.17 $54.57
RYCO Cabin Air Filter-Microshield For SKODA OCTAVIA 5E3 110TDI 2.0L CRMB RCA270M
$77.44 $53.40
RYCO Cabin Air Filter-Microshield For SUBARU LIBERTY B4 BL/BP 2.0L EJ202 RCA104M
$71.15 $49.04
RYCO Cabin Air Filter For MAZDA MAZDA3 BN SP25 2.5L PY-VPS SkyActiv-G RCA275P
$55.46 $38.16

