New RYCO Cabin Air Filter For SUZUKI GRAND VITARA FT SQ625 2.5L H25A RCA286P
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | RCA286P |
| Type | CABIN FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Cabin Air Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Weight | .155kg |
| Height | 18mm |
| Item Type | Filter (Cabin Air) |
| Outside Length | 223mm |
| Outside Width | 113mm |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | CABIN FILTERS |
Features:-
• Protects vehicle occupants from allergy causing particles such as pollens, fungus spores, dirt, dust and bacteria.
• Filters out dirt and dust, which build up on the vehicle's interior surfaces.
• Offers protection from respirable particles that lead to respiratory problems, headaches, nausea, fatigue & giddiness.
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ416 | 1/00 - 12/02 | 1.6L G16B SOHC 16v MPFI | 4cyl 69kW 4sp Auto 2dr Hardtop 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ416 | 1/00 - 12/00 | 1.6L G16B SOHC 16v MPFI | 4cyl 69kW 4sp Auto 2dr Softtop 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ416 | 1/99 - 12/05 | 1.6L G16B SOHC 16v MPFI | 4cyl 69kW 5sp Man 2dr Hardtop 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ416 | 1/00 - 12/00 | 1.6L G16B SOHC 16v MPFI | 4cyl 69kW 5sp Man 2dr Softtop 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ420 | 1/99 - 12/05 | 2.0L J20A DOHC 16v MPFI | 4cyl 94kW 4sp Auto 2dr Hardtop 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ420 | 1/98 - 12/05 | 2.0L J20A DOHC 16v MPFI | 4cyl 94kW 4sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ420 | 1/99 - 12/05 | 2.0L J20A DOHC 16v MPFI | 4cyl 94kW 5sp Man 2dr Hardtop 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ420 | 1/98 - 12/05 | 2.0L J20A DOHC 16v MPFI | 4cyl 94kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ625 | 1/98 - 12/01 | 2.5L H25A DOHC-PB 24v MPFI | V6 106kW 4sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ625 | 1/98 - 12/01 | 2.5L H25A DOHC-PB 24v MPFI | V6 106kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ625 | 1/01 - 12/05 | 2.5L H25A DOHC-PB 24v MPFI | V6 116kW 4sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| SUZUKI | GRAND VITARA FT SQ625 | 1/01 - 12/05 | 2.5L H25A DOHC-PB 24v MPFI | V6 116kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
Specifications
| Part No | RCA286P |
| Brand | Ryco |
| Type | Cabin Air Filter |
| Suitable for | SUZUKI |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Cabin Air Filter For NISSAN SKYLINE V35 GREY IMPORT 2.5L VQ25DD RCA113P
$68.33 $47.08
New RYCO Cabin Air Filter For BMW ACTIVEHYBRID 7 F01 3.0L N55 B30 A RCA339M
$213.66 $148.04
New RYCO Cabin Air Filter For MERCEDES-BENZ HEAVY ATEGO 2328/L54 RCA365P
$89.17 $54.57
New RYCO Cabin Air Filter For HINO 300 SERIES XJC710R 920 5.1L J05E-UH RCA268P
$82.06 $55.70
New RYCO Cabin Air Filter - Microshield For HYUNDAI I30 FD 1.6L G4FC RCA240M
$76.87 $53.00
New RYCO Cabin Air Filter - Microshield For KIA RIO UB 1.6L G4FDB RCA185M
$70.64 $48.69
New RYCO Cabin Air Filter For VOLKSWAGEN CRAFTER 2E, 2F TDI340 2.0L CKUB RCA176C
$93.56 $64.68
New RYCO Cabin Air Filter - Microshield For SUBARU IMPREZA WRX G3 GR/GV RCA183M
$76.74 $52.91
