New RYCO Fuel Filter Cartridge For TOYOTA LANDCRUISER HDJ79R 4.2L 1HD-FTE R2590P
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | R2590P |
| Type | FUEL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Fuel Filter - Cartridge |
| Warranty | Service Interval |
| Inside Diameter | 13mm |
| Length | 74mm |
| Outside Diameter | 74mm |
| Type | Cartridge |
| Weight | .1kg |
| Item Type | Filter (Fuel) |
| OEM Number | 423468010 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | FUEL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficient flow - Increased performance and fuel economy
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New car warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| MITSUBISHI | CORDIA AA | 1/83 - 10/84 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| MITSUBISHI | CORDIA AA | 1/83 - 10/84 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| MITSUBISHI | CORDIA AB | 1/84 - 10/85 | 1.8L 4G37 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| MITSUBISHI | CORDIA AB | 1/84 - 10/85 | 1.8L 4G37 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| MITSUBISHI | CORDIA AC | 1/85 - 10/89 | 1.8L 4G37 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| MITSUBISHI | CORDIA AC | 1/85 - 10/89 | 1.8L 4G37 SOHC 8v Carb | 4cyl 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| TOYOTA | LANDCRUISER HDJ78R | 8/99 - 07/07 | 4.2L 1HD-FTE SOHC 24v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 3dr Troopcarrier 4WD | |
| TOYOTA | LANDCRUISER HDJ79R | 8/99 - 07/07 | 4.2L 1HD-FTE SOHC 24v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ75R | 1/90 - 07/99 | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ75R | 1/90 - 07/99 | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 2dr Wagon & Softop 4WD | |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ75R | 1/90 - 07/99 | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 3dr Troopcarrier 4WD | |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ78R | 8/99 - 12/06 | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 3dr Troopcarrier 4WD | |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ79L LH DRIVE / MINING | 1/00 ON | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 2dr Cab Chassis & Pickup | |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ79R | 8/99 - 12/06 | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | LANDCRUISER HZJ80R | 1/90 - 12/97 | 4.2L 1HZ SOHC 12v Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
Specifications
| Part No | R2590P |
| Brand | Ryco |
| Type | Fuel Filter |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
RYCO Fuel Filter For FORD RANGER XL, XLS, XLT, SPORT, WILDTRAK PY, T6.2 #Z1150
$140.97 $97.55
SAKURA Fuel Filter For HOLDEN RODEO DX TF 2.2L 2D Utility C22NE #FS-8001
$36.09 $24.68
New RYCO Fuel Filter Spin On For MITSUBISHI FUSO AERO STAR MP218 11.1L 6D22 Z194
$63.02 $43.40
RYCO Fuel Filter In-Line For LAND ROVER DISCOVERY 1 3.9L Rover V8 35D 37D Z479
$60.55 $41.69


