MPN: R2707P
New RYCO Fuel Filter For VOLKSWAGEN TOUAREG 7P 150TDI 3.0L CASD, CJMA R2707P
$92.07
RRP $135.93
SAVE $43.86 (32%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | R2707P |
| Type | FUEL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Fuel Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Inside Diameter | 9.2mm |
| Outside Diameter | 93.5mm |
| Type | Cartridge |
| Weight | .168kg |
| Width | 13mm |
| Item Type | Filter (Fuel) |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | FUEL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficient flow - Increased performance and fuel economy
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New car warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| PORSCHE | CAYENNE 92A DIESEL | 1/14 - 12/17 | 3.0L CVVA DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 193kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| VOLKSWAGEN | TOUAREG 7L V6 TDI | 1/07 - 12/10 | 3.0L CASA, CASC DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 176kW 6sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| VOLKSWAGEN | TOUAREG 7P 150TDI | 1/11 - 12/18 | 3.0L CASD, CJMA DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 150kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| VOLKSWAGEN | TOUAREG 7P V6 TDI | 1/11 - 12/11 | 3.0L CASA, CASC DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 176kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| VOLKSWAGEN | TOUAREG 7P V6 TDI | 1/11 - 12/18 | 3.0L CJGD, CRCA DOHC-PB 24v Turbo Diesel Direct Inj. | V6 180kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD | |
| VOLKSWAGEN | TOUAREG 7P V8 TDI | 1/13 - 12/18 | 4.1L CKDA DOHC-PB 32v Twin-Turbo Diesel Direct Inj. | V8 250kW 8sp Auto 4dr Wagon AWD |
Specifications
| Part No | R2707P |
| Brand | Ryco |
| Type | Fuel Filter |
| Suitable for | VOLKSWAGEN |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Fuel Filter Cartridge For MERCEDES-BENZ 200D W110 2.0L OM621 R2294P
$46.68 $31.57
New RYCO Heavy Duty Fuel Filter For HINO 500, RANGER FG 19# 6.5L H06CT Z1068
$74.76 $50.44
