New RYCO Fuel Filter In-Line For NISSAN PATROL 160 MQ/MK 3.3L SD33T Z388
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | Z388 |
| Type | FUEL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Fuel Filter - In Line |
| Warranty | Service Interval |
| Thread | 3/4-16-UNF-2B |
| Type | In Line |
| Weight | .4kg |
| Width | 14mm |
| Item Type | Filter (Fuel) |
| Thread Inlet | 3/4-16 UNF |
| Thread Outlet | 0 |
| OEM Number | 879 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | FUEL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficiant flow - Increased performance and fuel economy
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New car warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| NISSAN | BUS CIVILIAN H40 | 1/84 - 12/91 | 3.3L ED33 OHV 8v Diesel Inj. | 4cyl 70kW 5sp Man Bus RWD | |
| NISSAN | CABSTAR F22 | 1/83 - 12/87 | 2.5L SD25 OHV 8v Diesel Inj. | 4cyl 57kW 5sp Man Cab Chassis & Tray RWD | |
| NISSAN | CABSTAR H40 | 1/87 - 12/87 | 3.3L ED33 OHV 8v Diesel Inj. | 4cyl 70kW 5sp Man Cab Chassis & Tray RWD | |
| NISSAN | PATROL 160 MQ/MK | 6/80 - 12/87 | 3.3L SD33 OHV 12v Diesel Inj. | 6cyl 70kW Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| NISSAN | PATROL 160 MQ/MK | 6/80 - 12/87 | 3.3L SD33 OHV 12v Diesel Inj. | 6cyl 70kW Man 2dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATROL 160 MQ/MK | 6/80 - 12/87 | 3.3L SD33 OHV 12v Diesel Inj. | 6cyl 70kW Man 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATROL 160 MQ/MK | 1/86 - 12/87 | 3.3L SD33T OHV 12v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 81kW Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| NISSAN | PATROL 160 MQ/MK | 1/86 - 12/87 | 3.3L SD33T OHV 12v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 81kW Man 2dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATROL 160 MQ/MK | 1/86 - 12/87 | 3.3L SD33T OHV 12v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 81kW Man 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | URVAN E23 | 1/81 - 12/82 | 2.2L SD22 OHV 8v Diesel Inj. | 4cyl 4sp Man Bus & Van RWD | |
| NISSAN | URVAN E23 | 1/83 - 08/86 | 2.3L SD23 OHV 8v Diesel Inj. | 4cyl 3sp Auto Bus & Van RWD | |
| NISSAN | URVAN E23 | 1/83 - 08/86 | 2.3L SD23 OHV 8v Diesel Inj. | 4cyl 5sp Man Bus & Van RWD |
Specifications
| Part No | Z388 |
| Brand | Ryco |
| Type | Fuel Filter |
| Suitable for | NISSAN |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
RYCO Fuel Filter In-Line For VOLKSWAGEN TRANSPORTER T4 SYNCRO 2.5L AAF, ACU Z168
$51.65 $35.52
RYCO Fuel Water Seperator For IVECO EUROTECH MP4300 10.3L CURSOR-10 (C10) Z1002
$70.41 $48.52
WESFIL Diesel Fuel Filter For IVECO DAILY WB4100 DRW 50C18 2021-On #WCF404
$55.63 $34.48
COOPER FUEL Filter For Mercedes Benz Sprinter 412D 2.9L 02/98-05/00 -WZ556
$62.82 $38.96


