New RYCO Fuel Filter In-Line For TOYOTA HILUX VZN167R 3.4L 5VZ-FE Z552
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | Z552 |
| Type | FUEL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Fuel Filter - In Line |
| Warranty | Service Interval |
| Thread | 0 |
| Type | In Line |
| Weight | .22kg |
| Item Type | Filter (Fuel) |
| Thread Inlet | M14 x 1.5-6H |
| Thread Outlet | M12x1.25-6H |
| OEM Number | 2330011170 |
| Volume | 443ml |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | FUEL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficiant flow - Increased performance and fuel economy
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New car warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | HILUX VZN167R | 1/02 - 12/05 | 3.4L 5VZ-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 4sp Auto 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | HILUX VZN167R | 1/02 - 12/05 | 3.4L 5VZ-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | HILUX VZN167R | 1/02 - 12/05 | 3.4L 5VZ-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Man 4dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | HILUX VZN172R | 1/02 - 12/05 | 3.4L 5VZ-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 4sp Auto 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | HILUX VZN172R | 1/02 - 12/05 | 3.4L 5VZ-FE DOHC-PB 24v MPFI | V6 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| TOYOTA | PASEO EL54R | 0/95 - 07/99 | 1.5L 5E-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 4sp Auto 2dr Coupe FWD | |
| TOYOTA | PASEO EL54R | 0/95 - 07/99 | 1.5L 5E-FE DOHC 16v MPFI | 4cyl 5sp Man 2dr Coupe FWD |
Specifications
| Part No | Z552 |
| Brand | Ryco |
| Type | Fuel Filter |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Fuel Filter Cartridge For MERCEDES-BENZ HEAVY 1900 SERIES 1 R2294P
$46.68 $31.57
New RYCO Fuel Filter Spin On For MITSUBISHI FUSO FIGHTER FK74 8.2L 6M61-T Z194
$63.02 $43.40
New RYCO Original Manufacture Fuel Filter In-Line For MAZDA 929 HB 2.0L MA Z198
$43.56 $29.41

