New RYCO lubrication system Oil Filter Spin On For MG HS SAS23 1.5L 15E4E Z663
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | Z663 |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Oil Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Outside Diameter | 77mm |
| Seal Outside Diameter | 71mm |
| Thread | M22 x 1.5 |
| Type | Spin On |
| Weight | .28kg |
| Height | 85mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| OEM Number | 89017524 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficient flow - Increased performance of the lubrication system
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New vehicle warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| MG | GS SAS2 | 1/17 - 12/17 | 1.5L 15E4E DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 119kW 6sp Man 4dr Wagon FWD | |
| MG | GS SAS2 | 1/16 - 12/19 | 1.5L 15E4E DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 119kW 7sp Auto DCT 4dr Wagon FWD | |
| MG | HS SAS23 | 1/19 ON | 1.5L 15E4E DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 119kW 7sp Auto DCT 5dr Wagon FWD | |
| MG | ZS AZS1 | 1/17 - 12/21 | 1.0L 10E4E DOHC 12v Turbo Petrol Direct & Port Inj. | 3cyl 82kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD |
Specifications
| Part No | Z663 |
| Brand | Ryco |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | MG |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Air Filter - Heavy Duty For ISUZU GIGA EXY425 15.7L 6WG1 HDA5975
$171.44 $117.77
New RYCO Oil Filter Cartridge For MERCEDES-AMG SLS R197 6.2L M159 R2739P
$56.10 $38.60
New RYCO Original Manufacture Fuel Filter For MAZDA E SERIES E1300 1.3L TC Z14
$34.07 $23.28
RYCO Oil Filter Spin On For HINO 300 SERIES XZU334R 4.0L N04C 100kW-110kW Z777
$59.71 $41.10
RYCO Cabin Air Filter For MITSUBISHI OUTLANDER LS ZH 2.4L 4B12 2010-2012 RCA182P
$62.43 $42.99
RYCO Fuel Filter In-Line For TOYOTA CORONA ST191 (GREY IMPORT) 2.0L 3S-FE Z441
$56.65 $38.99
New RYCO Spin On Oil Filter Cup For HSV MALOO VE E-SERIES SERIES 2 RST219
$48.23 $33.14
