New RYCO Oil Filter Cartridge For SAAB 9-5 YS3E 1.9L Z19DTH R2637P
Product Specification:-
| Part No. | R2637P |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Oil Filter - Cartridge |
| Warranty | Service Interval |
| Type | Cartridge |
| Weight | .06kg |
| Height | 74mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| Inner Diameter Bottom | 32.8mm |
| Inner Diameter Top | 32.8mm |
| Outer Diameter Bottom | 64mm |
| Outer Diameter Top | 64mm |
| OEM Number | E023030 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficient flow - Increased performance of the lubrication system
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New vehicle warranty protection
| Part No | R2637P |
| Brand | Ryco |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | SAAB |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| ALFA ROMEO | 159 939 | 1/07 - 12/10 | 1.9L 939 A.2000 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 6sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| ALFA ROMEO | 159 939 | 1/07 - 12/10 | 1.9L 939 A.2000 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 6sp Man 4dr Sedan FWD | |
| ALFA ROMEO | 159 939 SPORTSWAGON | 1/07 - 12/10 | 1.9L 939 A.2000 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD | |
| ALFA ROMEO | 159 939 SPORTSWAGON | 1/07 - 12/09 | 1.9L 939 A.2000 DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 6sp Man 4dr Wagon FWD | |
| FIAT | PUNTO | 1/06 - 12/08 | 1.9L 199 A.5000 SOHC 8v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 96kW 6sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| FIAT | PUNTO | 1/06 - 12/08 | 1.9L 939 A.1000 SOHC 8v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 88kW 6sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | ASTRA AH | 6/06 - 06/09 | 1.9L Z19DT SOHC 8v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 88kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD | |
| HOLDEN | ASTRA AH | 6/06 - 06/09 | 1.9L Z19DT SOHC 8v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 88kW 6sp Auto 5dr Hatchback FWD | |
| HOLDEN | ASTRA AH | 6/06 - 06/09 | 1.9L Z19DTH DOHC 16v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 110kW 6sp Man 5dr Hatchback FWD | |
| SAAB | 9-3 YS3F | 1/07 - 12/09 | 1.9L Z19DTH DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 6sp Auto 2dr Convertible FWD | |
| SAAB | 9-3 YS3F | 1/07 - 12/09 | 1.9L Z19DTH DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 6sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| SAAB | 9-3 YS3F | 1/07 - 12/09 | 1.9L Z19DTH DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 6sp Auto 4dr Wagon FWD | |
| SAAB | 9-3 YS3F | 1/07 - 12/09 | 1.9L Z19DTH DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 6sp Man 2dr Convertible FWD | |
| SAAB | 9-3 YS3F | 1/07 - 12/09 | 1.9L Z19DTH DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 6sp Man 4dr Sedan FWD | |
| SAAB | 9-3 YS3F | 1/07 - 12/08 | 1.9L Z19DTH DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 6sp Man 4dr Wagon FWD | |
| SAAB | 9-5 YS3E | 1/07 - 12/09 | 1.9L Z19DTH DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 5sp Auto 4dr Sedan FWD | |
| SAAB | 9-5 YS3E | 1/07 - 12/09 | 1.9L Z19DTH DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 110kW 5sp Auto 4dr Wagon FWD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
New K&N Oil Filter For VOLKSWAGEN TOUAREG 7L R5 TDI 2.5L BAC, BPE #HP-7031
$74.32 $49.94
New RYCO Oil Filter Spin On For MITSUBISHI FUSO FIGHTER FK728 8.2L 6D17 Z371
$77.55 $52.33
COOPER Oil Filter For Mitsubishi Lancer 1.5L 12/91-09/92 - WZ411 *By Zivor*
$36.58 $24.37
NIPPON MAX Oil Filter For HONDA CIVIC TYPE R FN 2.0L K2024 2007-2012 #WZ547NM
$40.40 $26.51


