New RYCO Oil Filter Cartridge For VOLKSWAGEN LT35 2D 2.5L ANJ, AVR R2645P
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | R2645P |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Oil Filter - Cartridge |
| Warranty | Service Interval |
| Type | Cartridge |
| Weight | .2kg |
| Height | 151mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| Inner Diameter Bottom | 20mm |
| Inner Diameter Top | 20mm |
| Outer Diameter Bottom | 64mm |
| Outer Diameter Top | 64mm |
| OEM Number | E03101 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficient flow - Increased performance of the lubrication system
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New vehicle warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| AUDI | TTS 8J | 1/08 - 12/14 | 2.0L CDLB DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 200kW 6sp Auto DCT 2dr Coupe AWD | |
| AUDI | TTS 8J | 1/08 - 12/14 | 2.0L CDLB DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 200kW 6sp Auto DCT 2dr Roadster AWD | |
| AUDI | TTS 8J | 1/08 - 12/13 | 2.0L CDLB DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 200kW 6sp Man 2dr Coupe AWD | |
| AUDI | TTS 8J | 1/08 - 12/13 | 2.0L CDLB DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. | 4cyl 200kW 6sp Man 2dr Roadster AWD | |
| VOLKSWAGEN | BEETLE NEW 1C1, 9C1 TDI | 1/05 - 12/11 | 1.9L BSW SOHC 8v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 77kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| VOLKSWAGEN | CRAFTER 2E, 2F | 1/07 - 12/11 | 2.5L BJK SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 80kW 6sp Auto Cab Chassis & Van RWD | |
| VOLKSWAGEN | CRAFTER 2E, 2F | 1/07 - 12/11 | 2.5L BJK SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 80kW 6sp Man Cab Chassis & Van RWD | |
| VOLKSWAGEN | CRAFTER 2E, 2F | 1/07 - 12/11 | 2.5L BJL, CECA SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 100kW 6sp Auto Cab Chassis & Van RWD | |
| VOLKSWAGEN | CRAFTER 2E, 2F | 1/07 - 12/11 | 2.5L BJL, CECA SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 100kW 6sp Man Cab Chassis & Van RWD | |
| VOLKSWAGEN | CRAFTER 2E, 2F | 1/07 - 12/11 | 2.5L BJM SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 120kW 6sp Man Cab Chassis & Van RWD | |
| VOLKSWAGEN | CRAFTER 2E, 2F TDI330 | 1/11 - 12/12 | 2.5L BJL, CECA SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 100kW 6sp Auto Cab Chassis & Van RWD | |
| VOLKSWAGEN | LT35 2D | 1/03 - 12/06 | 2.5L ANJ, AVR SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 80kW 5sp Man 2dr Cab Chassis RWD | |
| VOLKSWAGEN | LT35 2D | 1/03 - 12/06 | 2.5L ANJ, AVR SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 80kW 5sp Man 3dr Van RWD | |
| VOLKSWAGEN | LT35 2D | 1/04 - 12/06 | 2.8L AUH SOHC 12v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 116kW 5sp Man 2dr Cab Chassis RWD | |
| VOLKSWAGEN | LT35 2D | 1/04 - 12/06 | 2.8L AUH SOHC 12v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 116kW 5sp Man 3dr Van RWD | |
| VOLKSWAGEN | LT46 2D | 1/03 - 12/06 | 2.5L ANJ, AVR SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 80kW 5sp Man 2dr Cab Chassis RWD | |
| VOLKSWAGEN | LT46 2D | 1/03 - 12/06 | 2.5L ANJ, AVR SOHC 10v Turbo Diesel Direct Inj. | 5cyl 80kW 5sp Man 3dr Van RWD |
Specifications
| Part No | R2645P |
| Brand | Ryco |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | VOLKSWAGEN |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
RYCO Filter Service Kit For HOLDEN BERLINA BERLINA VE 3.0L LFW 2010-2013 #RSK80C
$127.63 $88.82
RYCO Filter Service Kit For HOLDEN CAPRICE WN 3.6L LWR 2013-2014 #RSK80C
$127.63 $88.82
New RYCO Original Manufacture Fuel Filter For BMW 118d E87 2.0L N47 D20 C Z945
$97.80 $68.00
RYCO Cabin Air Filter For MINI CONVERTIBLE F57 JOHN COOPER WORKS RCA412M
$115.40 $80.28
New RYCO Microshield Cabin Air Filter For MINI CLUBMAN F54 COOPER RCA412M
$115.40 $80.28
RYCO 4WD Filtration Upgrade For HSV COLORADO RG SPORTSCAT 2.8L Duramax 2.8 X113R
$1,316.29 $918.27
