New RYCO Oil Filter Spin On For NISSAN PATROL Y61 GU 4.2L TD42 Z416
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | Z416 |
| Type | OIL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Oil Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Outside Diameter | 97mm |
| Seal Outside Diameter | 70mm |
| Thread | 1-12 UNF |
| Type | Spin On |
| Weight | .62kg |
| Height | 127mm |
| Item Type | Filter (Engine Oil) |
| OEM Number | 1520820N10 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | OIL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficient flow - Increased performance of the lubrication system
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New vehicle warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| LAND ROVER | DISCOVERY SPORT L550 D180 | 1/19 - 12/20 | 2.0L AJ200D 204DTD DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 132kW 9sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| LAND ROVER | DISCOVERY SPORT L550 TD4 180 | 1/16 - 12/19 | 2.0L AJ200D 204DTD DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 132kW 9sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y60 GQ | 1/95 - 11/97 | 2.8L RD28T SOHC 12v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 2/97 - 03/00 | 2.8L RD28ETI SOHC 12v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 95kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 2/97 - 12/02 | 4.2L TD42 OHV 12v Diesel Inj. | 6cyl 91kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 2/97 - 12/02 | 4.2L TD42 OHV 12v Diesel Inj. | 6cyl 91kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 6/99 - 12/06 | 4.2L TD42T/TD42Ti OHV 12v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 114kW 5sp Man 2dr Cab Chassis & Pickup 4WD | |
| NISSAN | PATROL Y61 GU | 6/99 - 12/06 | 4.2L TD42T/TD42Ti OHV 12v Turbo Diesel Inj. | 6cyl 114kW 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | TERRANO D21 (GREY IMPORT) | 0/89 - 08/95 | 2.7L TD27T OHV 8v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 4sp Auto 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | TERRANO D21 (GREY IMPORT) | 0/89 - 08/95 | 2.7L TD27T OHV 8v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD | |
| NISSAN | TERRANO II R20 | 9/96 - 12/00 | 2.7L TD27TI OHV 8v Turbo Diesel Inj. | 4cyl 5sp Man 4dr Wagon 4WD |
Specifications
| Part No | Z416 |
| Brand | Ryco |
| Type | Oil Filter |
| Suitable for | NISSAN |
| Shipping Weight | 0.5500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Cabin Air Filter For PEUGEOT 307 XSE 2.0 TOURING 2.0L EW10A #RCA166M
$71.63 $49.65
New RYCO Cabin Air Filter For VOLKSWAGEN GOLF 6 5K1, 517, AJ5 90TSI RCA194P
$89.48 $62.20
RYCO Oil Filter Spin On For HOLDEN EARLY HOLDEN HQ MONARO 2.8L 173 cu.in Red Z30
$47.20 $32.61
