New RYCO Original Manufacture Fuel Filter For CHRYSLER GALANT GD 1.6L 4G32 Z15
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | Z15 |
| Type | FUEL FILTER |
| Brand | RYCO |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Ryco Fuel Filter |
| Warranty | Service Interval |
| Thread | 0 |
| Type | In Line |
| Note | Clips |
| Width | 8mm |
| Item Type | Filter (Fuel) |
| Thread Inlet | 6.3 |
| Thread Outlet | 6.3 |
| Inlet Diameter | 6.4mm |
| Outlet Diameter | 6.4mm |
| OEM Number | AP100085 |
| Product Group 1 | FILTRATION |
| Product Group 2 | FUEL FILTERS |
Features:-
• Longer Life - Quality internal components that protect against clogging
• Efficient flow - Increased performance and fuel economy
• Meets or exceeds original manufacturers standards
• New car warranty protection
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | |
|---|---|---|---|---|---|
| CHRYSLER | GALANT GA | 8/71 - 12/72 | 1.3L 4G30 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GA | 1/71 - 12/72 | 1.3L 4G30 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GA | 1/71 - 12/72 | 1.5L 4G31 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GA | 1/71 - 12/72 | 1.5L 4G31 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GB | 1/73 - 07/74 | 1.4L 4G33 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GB | 1/72 - 12/74 | 1.4L 4G33 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GB | 1/72 - 12/74 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GB | 1/73 - 12/77 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Wagon RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GB | 1/72 - 12/74 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GB | 1/72 - 12/74 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Wagon RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GC | 7/74 - 12/76 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 2dr Coupe RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GC | 1/74 - 12/75 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GC | 1/74 - 12/75 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Wagon RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GC | 1/75 - 12/75 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 2dr Coupe RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GC | 1/74 - 12/75 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GC | 1/74 - 12/75 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Wagon RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GD | 4/76 - 12/78 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 2dr Coupe RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GD | 1/76 - 12/77 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GD | 1/76 - 12/76 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Wagon RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GD | 1/76 - 12/77 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 2dr Coupe RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GD | 1/76 - 12/77 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| CHRYSLER | GALANT GD | 1/76 - 12/77 | 1.6L 4G32 SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Wagon RWD | |
| IVECO | TURBODAILY 40.1 | 1/00 - 12/02 | 2.8L SOFIM 8140.23 SOHC 8v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 76kW 5sp Man Bus RWD | |
| IVECO | TURBODAILY 49.12 | 1/95 - 12/96 | 2.5L SOFIM 8140.47 SOHC 8v Turbo Diesel Direct Inj. | 4cyl 5sp Man Cab Chassis RWD | |
| TOYOTA | CORONA RT104 | 8/73 - 05/79 | 2.0L 18R, 18R-C SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| TOYOTA | CORONA RT104 | 8/73 - 05/79 | 2.0L 18R, 18R-C SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Sedan RWD | |
| TOYOTA | CORONA RT118 | 8/73 - 05/79 | 2.0L 18R, 18R-C SOHC 8v Carb | 4cyl 3sp Auto 4dr Wagon RWD | |
| TOYOTA | CORONA RT118 | 8/73 - 05/79 | 2.0L 18R, 18R-C SOHC 8v Carb | 4cyl 4sp Man 4dr Wagon RWD |
Specifications
| Part No | Z15 |
| Brand | Ryco |
| Type | Fuel Filter |
| Suitable for | CHRYSLER |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New RYCO Fuel Filter In-Line For VOLKSWAGEN GOLF 4 1E, 1J R32 3.2L BFH, BML Z768
$145.89 $101.55
New RYCO Original Manufacture Fuel Filter For TOYOTA COROLLA KE16 1.1L K Z14
$36.66 $25.20
New RYCO Fuel Filter In-Line For VOLKSWAGEN MULTIVAN T5 TDI340 2.0L CCHA Z680
$178.20 $124.20
COOPER FUEL Filter For Hyundai Santa Fe 2.7L V6 05/06-10/09 -WCF250* By Zivor*
$94.67 $58.00

