MPN: TT1-190
New TRIDON Thermostat 54mm - 88°C For VOLKSWAGEN BEETLE NEW 1C1, 9C1 #TT1-190
$29.95
RRP $44.34
SAVE $14.39 (32%)
Sold Out
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | TT1-190 |
| Type | THERMOSTAT |
| Brand | TRIDON |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | Tridon Thermostat 54mm - 88 Degrees C |
| Warranty | One Year |
| Temp Rating | 88 Degrees C |
| Size | 54mm |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | THERMOSTATS & HOUSINGS |
Features:-
Opening Temp: 88 degrees C
Flange Dia: 54mm
Foot Dia: -
Height: -
Conventional Style Thermostat With Jiggle Pin
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| VOLKSWAGEN | BEETLE NEW 1C1, 9C1 | 01/02 - 12/07 | 1.6L AYD, BFS SOHC 8v MPFI | 4cyl 75kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| VOLKSWAGEN | BEETLE NEW 1C1, 9C1 | 01/02 - 12/11 | 1.6L AYD, BFS SOHC 8v MPFI | 4cyl 75kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| VOLKSWAGEN | BEETLE NEW 1C1, 9C1 | 01/07 - 12/11 | 1.6L AYD, BFS SOHC 8v MPFI | 4cyl 75kW 6sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| VOLKSWAGEN | BEETLE NEW 1C1, 9C1 | 01/01 - 12/05 | 1.8L AGU, AWU DOHC 20v Turbo MPFI | 4cyl 110kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| VOLKSWAGEN | BEETLE NEW 1C1, 9C1 | 01/01 - 12/05 | 1.8L AGU, AWU DOHC 20v Turbo MPFI | 4cyl 110kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD | |
| VOLKSWAGEN | BEETLE NEW 1C1, 9C1 | 01/00 - 12/05 | 2.0L AQY SOHC 8v MPFI | 4cyl 85kW 4sp Auto 3dr Hatchback FWD | |
| VOLKSWAGEN | BEETLE NEW 1C1, 9C1 | 01/00 - 12/05 | 2.0L AQY SOHC 8v MPFI | 4cyl 85kW 5sp Man 3dr Hatchback FWD |
Specifications
| Part No | TT1-190 |
| Brand | TRIDON |
| Type | Thermostat |
| Suitable for | VOLKSWAGEN |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New TRIDON Thermostat For HOLDEN VECTRA CD ZC 2 2L 4D Hatchback TT1-180
$43.07 $29.07
New TRIDON Thermostat For NISSAN 1200 B110 1.2L 4D Sedan A12 1970-1974 TT1-180
$43.07 $29.07

