NTK Oxygen Sensor Post-Catalytic Converter For Ford Fairlane AU II #OZA687-D2
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | OZA687-D2 |
| Type | OXYGEN SENSOR |
| Brand | NTK |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | NTK Oxygen Sensor 4 Wire 393mm Cable |
| Warranty | Manufactures Defect |
| Thread | M18 x 1.5 |
| Number of Wires | 4 |
| Cable Length | 393mm |
| Product Group 1 | ELECTRICAL PARTS |
| Product Group 2 | ENGINE MANAGEMENT |
Features:-
Designed and tested against OE quality standards
Dual-coated platinum element
3-stage element overcoat
Fast light-off times for decreased emissions
Pure alumina ceramic filter
| Part No | OZA687-D2 |
| Brand | NTK |
| Type | Oxygen Sensor |
| Suitable for | FORD |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Make & Model | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| FORD | FAIRLANE AU I | 09/98 - 03/00 | 4.0L Intech VCT SOHC 12v MPFI | 6cyl 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FAIRLANE AU I | 09/98 - 03/00 | 5.0L 302 cu.in Windsor OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FAIRLANE AU II | 04/00 - 06/03 | 4.0L Intech VCT SOHC 12v MPFI | 6cyl 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FAIRLANE AU II | 04/00 - 06/03 | 5.0L 302 cu.in Windsor OHV 16v MPFI | V8 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FAIRLANE BA I | 07/03 - 02/05 | 4.0L Barra 182 DOHC 24v MPFI | 6cyl 182kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FAIRLANE BA I | 07/03 - 02/05 | 4.0L Barra 182 DOHC 24v MPFI | 6cyl 182kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FAIRLANE BA I | 07/03 - 02/05 | 5.4L Barra 220 SOHC-PB 24v MPFI | V8 220kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FAIRLANE BA II | 03/05 - 09/05 | 4.0L Barra 182 DOHC 24v MPFI | 6cyl 182kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FAIRLANE BA II | 03/05 - 09/05 | 4.0L Barra 182 DOHC 24v MPFI | 6cyl 182kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| FORD | FAIRLANE BA II | 03/05 - 09/05 | 5.4L Barra 220 SOHC-PB 24v MPFI | V8 220kW 4sp Auto 4dr Sedan RWD |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
New BOSCH Oxygen Sensor For BMW 330d E46 Diesel 3.0L Turbo M57 D30 #EGO-382
$237.98 $160.83
New * BOSCH * Oxygen Sensor For Jaguar S-Type X200 2.5L AJ25, 3.0L AJ30 #EGO-006
$108.04 $72.86
New WALKER Pre-Catalytic Oxygen Sensor For Saab 900 2.0 B201I 4 Cyl #EGO-399
$91.00 $60.34
GOSS Oxygen Sensor For PEUGEOT 406 24V 8E/F 3.0 24V XFZ (ES9J4) 1996-2004 #OX481
$185.41 $125.28
GOSS Oxygen Sensor - 3 Wire Direct Fit For FORD AUSTRALIA FALCON EFI EA #OX207
$110.29 $74.38
Pre-Catalytic Oxygen Sensor Right For Volvo XC90 2.9 Twin Turbo B6294T 6 Cyl
$223.21 $150.85


