NTK Oxygen Sensor Post-Catalytic Converter For HSV GTS #OZA626-GM16
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Part No. | OZA626-GM16 |
| Type | OXYGEN SENSOR |
| Brand | NTK |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | NTK Oxygen Sensor 4 Wire 312.5mm Cable |
| Warranty | Manufactures Defect |
| Thread | M18 x 1.5 |
| Number of Wires | 4 |
| Cable Length | 312.5mm |
| Product Group 1 | ELECTRICAL PARTS |
| Product Group 2 | ENGINE MANAGEMENT |
Features:-
Designed and tested against OE quality standards
Dual-coated platinum element
3-stage element overcoat
Fast light-off times for decreased emissions
Pure alumina ceramic filter
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Make & Model | Year Range | Engine | Details | Notes |
|---|---|---|---|---|---|
| HSV | GTS MALOO VF GEN-F SERIES 1 | 11/14 - 08/15 | 6.2L Gen4 LSA OHV 16v Supercharged MPFI | V8 6sp Auto 2dr Utility RWD | |
| HSV | GTS MALOO VF GEN-F SERIES 1 | 11/14 - 08/15 | 6.2L Gen4 LSA OHV 16v Supercharged MPFI | V8 6sp Man 2dr Utility RWD | |
| HSV | GTS VE E-SERIES SERIES 1 | 08/06 - 03/08 | 6.0L Gen4 LS2 OHV 16v MPFI | V8 6sp Auto 4dr Sedan RWD | 10/07 ON |
| HSV | GTS VE E-SERIES SERIES 1 | 08/06 - 03/08 | 6.0L Gen4 LS2 OHV 16v MPFI | V8 6sp Man 4dr Sedan RWD | 10/07 ON |
| HSV | GTS VE E-SERIES SERIES 1 | 04/08 - 08/09 | 6.2L Gen4 LS3 OHV 16v MPFI | V8 6sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| HSV | GTS VE E-SERIES SERIES 1 | 04/08 - 08/09 | 6.2L Gen4 LS3 OHV 16v MPFI | V8 6sp Man 4dr Sedan RWD | |
| HSV | GTS VE E-SERIES SERIES 2 | 09/09 - 08/10 | 6.2L Gen4 LS3 OHV 16v MPFI | V8 6sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| HSV | GTS VE E-SERIES SERIES 2 | 09/09 - 08/10 | 6.2L Gen4 LS3 OHV 16v MPFI | V8 6sp Man 4dr Sedan RWD | |
| HSV | GTS VE E-SERIES SERIES 3 | 09/12 - 04/13 | 6.2L Gen4 LS3 Bi-Fuel OHV 16v Petrol & LPG Dual Fuel Inj. | V8 6sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| HSV | GTS VE E-SERIES SERIES 3 | 09/12 - 04/13 | 6.2L Gen4 LS3 Bi-Fuel OHV 16v Petrol & LPG Dual Fuel Inj. | V8 6sp Man 4dr Sedan RWD | |
| HSV | GTS VE E-SERIES SERIES 3 | 09/10 - 04/13 | 6.2L Gen4 LS3 OHV 16v MPFI | V8 6sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| HSV | GTS VE E-SERIES SERIES 3 | 09/10 - 04/13 | 6.2L Gen4 LS3 OHV 16v MPFI | V8 6sp Man 4dr Sedan RWD | |
| HSV | GTS VF GEN-F SERIES 1 | 06/13 - 08/15 | 6.2L Gen4 LSA OHV 16v Supercharged MPFI | V8 6sp Auto 4dr Sedan RWD | |
| HSV | GTS VF GEN-F SERIES 1 | 06/13 - 08/15 | 6.2L Gen4 LSA OHV 16v Supercharged MPFI | V8 6sp Man 4dr Sedan RWD |
Specifications
| Part No | OZA626-GM16 |
| Brand | NTK |
| Type | Oxygen Sensor |
| Suitable for | HSV |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
GOSS Oxygen Sensor For NISSAN DUALIS/DUALIS + 2 I J10, NJ10, JJ10E #OX737
$138.89 $93.72
DENSO Oxygen Sensor Pre-catalytic Converter / manifold For LEXUS LX570 #EGO-932
$384.74 $260.04
New Pre-Catalytic Oxygen Sensor For Volkswagen Golf Diesel 2.0 Turbo BMN 4 Cyl
$478.57 $323.48
GOSS Oxygen Sensor For AUDI A6 APS,ARJ,AGA,ALF,AML Sedan 2/1997-1/2005 #OX624
$210.82 $142.46
GOSS Oxygen Sensor For VOLKSWAGEN PASSAT BWS Sedan 4/2007-7/2010 #OX702
$261.76 $176.90
NGK Post Catalytic Oxygen Sensor Right For Holden Commodore 6.2 LS3 8Cyl EGO-503
$155.79 $105.14
Post Cat. Oxygen Sensor Right For Mercedes Benz SL65 AMG W230 12 Cyl M275.981
$191.15 $129.17


