OEX Air Condenser For Volkswagen Jetta 1.6 (1K) Sedan Petrol 2006-2010 #CNX870
Description
Features
Product Specification:-
| Part No. | CNX870 |
| Type | AIR CONDITIONING CONDENSER |
| Brand | OEX |
| Unit of Measure | EACH |
| Description | OEX Air Conditioning Condenser Parallel Flow Inlet Pad Outlet Pad |
| Warranty | One Year |
| Condenser Type | Parallel Flow |
| Inlet Fitting | Pad |
| Length | 580mm |
| Outlet Fitting | Pad |
| Weight | 3kg |
| Height | 396mm |
| Thickness | 16mm |
| Product Group 1 | COOLING |
| Product Group 2 | AIR CONDITIONING |
Features:-
• To Suit: Audi A3 8P 1.6L, 1.8L & 3.2L 01/2003 - 12/2013
• Volkswagen f MK5 & 6 1K 1.4L & 2.0L 01/2004 - 12/2013
• Tiguan 5N 2.0L 01/2011 - 12/2016
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
VOLKSWAGEN JETTA 162, 163 147TSI 2.0L CCZA DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. 4cyl 147kW 6sp Auto DCT 4dr Sedan FWD [01/11 - 12/13]
VOLKSWAGEN JETTA 1K2 103TDI 2.0L CBDB DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 103kW 6sp Auto DCT 4dr Sedan FWD [01/09 - 12/11]
VOLKSWAGEN JETTA 1K2 103TDI 2.0L CBDB DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 103kW 6sp Man 4dr Sedan FWD [01/09 - 12/09]
VOLKSWAGEN JETTA 1K2 125TDI 2.0L CEGA DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 125kW 6sp Auto DCT 4dr Sedan FWD [01/09 - 12/11]
VOLKSWAGEN JETTA 1K2 147TSI 2.0L CAWB DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. 4cyl 147kW 6sp Auto DCT 4dr Sedan FWD [01/09 - 12/11]
VOLKSWAGEN JETTA 1K2 FSI 2.0L AXW, ABF, BLR, BLX DOHC 16v Petrol Direct Inj. 4cyl 110kW 6sp Auto 4dr Sedan FWD [01/06 - 12/08]
VOLKSWAGEN JETTA 1K2 FSI 2.0L AXW, ABF, BLR, BLX DOHC 16v Petrol Direct Inj. 4cyl 110kW 6sp Man 4dr Sedan FWD [01/06 - 12/08]
VOLKSWAGEN JETTA 1K2 TDI 2.0L BKD DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 103kW 6sp Auto DCT 4dr Sedan FWD [01/06 - 12/08]
VOLKSWAGEN JETTA 1K2 TDI 2.0L BKD DOHC 16v Turbo Diesel Direct Inj. 4cyl 103kW 6sp Man 4dr Sedan FWD [01/06 - 12/08]
VOLKSWAGEN JETTA 1K2 TURBO 2.0L AXX, BWA DOHC 16v Turbo Petrol Direct Inj. 4cyl 147kW 6sp Auto DCT 4dr Sedan FWD [01/06 - 12/08]
Specifications
| Part No | CNX870 |
| Brand | OEX |
| Type | Air Condensers |
| Suitable for | Volkswagen |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Air Conditioning Condenser For Holden Monaro Vz 5.7l Gen3 Ls1 09/04 - 12/05
$357.12 $241.38
OEX Air Conditioning Condenser For Hsv Statesman Vr 5.0l Lb9 304 Cu.in #CNX028
$347.54 $234.90
OEX Air Conditioning Condenser For Toyota Aurion Gsv40r 3.5l 2gr-fe Trd #CNX1170
$386.82 $261.45
OEX Air Conditioning Condenser For Holden Berlina Vz 3.6l Hfv6 Le0 #CNX231
$374.01 $252.79
OEX Air Conditioning Compressor For Bmw 125i E88 3.0l N52 B30 Ae #CXD0021
$1,383.42 $936.06
OEX Air Condenser For Audi A3 3.2 V6 Quattro 8PA 184kw H/B 2004-2009 #CNX870
$286.82 $193.85
OEX A/C Condenser For Ford Fairmont Au Iii 5.0l 302 Cu.in Windsor #CNX009
$357.12 $241.38
OEX Air Conditioning Condenser For Nissan Navara D22 2.4l Ka24e #CNX539
$459.73 $310.75
