MPN: PHK4850R
PROTEX Wheel Bearing/hub Assembly - Rear Right For TOYOTA CAMRY PHK4850R
$159.90
RRP $230.76
SAVE $70.86 (31%)
In Stock
Description
Features
Product Specification:-
| Wheel Hub Type | Y |
| ABS Sensor | Socket |
| STUD TYPE | Y |
| Flange Diameter | 152 |
| Straight Holes | 2x11 2x22 |
| Hub Pilot Front | 60/62 |
| HUB PILOT REAR | 74 |
| REAR FLANGE | Y |
| Straight Holes | 4x10.5mm |
| Stud PCD | 114.3 |
| STUD QUANTITY | 5xM12 |
| Weight | 4.2kg |
| Recommended Torque Setting | Refer to manufacturers installation guidelines |
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model | Sub Model | Series_Chassis | Year Range | Engine | Details | Part Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | CAMRY | ALL | ACV40R ACV40 | 2006-2012 | 2.4 litre 2AZFE I4 16v DOHC VVT MPFI {117kW} | 07/06~,01/12,4D,Sedan,FWD,AT/MT,[AUSTRALIA], | Right |
| TOYOTA | CAMRY | ALL | ASV50R ASV50 | 2011-2017 | 2.5 litre 2ARFE I4 16v DOHC VVT MPFI {135kW} | 12/11~10/17,4D,Sedan,FWD,AT,[AUSTRALIA], | Right, Rectangle ABS Socket |
| TOYOTA | CAMRY | L | AVV50R AVV50 | 2012-2017 | 2.5 litre ELEC/PETROL, 2ARFXE I4 16v DOHC VVT Direct Inj {31kW/118kW - 1.6kWh} | 03/12~10/17,HYBRID H, HL,4D,Sedan,FWD,CVT,[AUSTRALIA], | Right, Rectangle ABS Socket |
| TOYOTA | CAMRY | HYBRID | AHV40R AHV40 | 2010-2012 | 2.4 litre ELEC/PETROL, 2AZFXE I4 16v DOHC VVT MPFI {105kW/110kW - 1.6kWh} | 01/10~02/12,HYBRID,4D,Sedan,FWD,CVT,[AUSTRALIA], | Right, Rectangle ABS Socket |
| TOYOTA | CAMRY | ALTISE | ASV50R ASV50 | 2011-2017 | 2.5 litre 2ARFE I4 16v DOHC VVT MPFI {133kW} | 12/11~,10/17,ALTISE,4D,Sedan,FWD,AT,[AUSTRALIA], | Right, Rectangle ABS Socket |
| TOYOTA | CAMRY | HYBRID H | AVV50R AVV50 | 2012-2017 | 2.5 litre ELEC/PETROL, 2ARFXE I4 16v DOHC VVT Direct Inj {31kW/118kW - 1.6kWh} | 03/12~10/17,HYBRID H, HL,4D,Sedan,FWD,CVT,[AUSTRALIA], | Right, Rectangle ABS Socket |
Specifications
| Part No | PHK4850R |
| Brand | PROTEX |
| Type | Wheel Bearing/hub Assembly |
| Suitable for | TOYOTA |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New PROTEX Wheel Bearing/hub Assembly - Front For VOLKSWAGEN CADDY 1.6 PHK5115
$182.94 $126.74
New PROTEX Wheel Bearing Kit - Rear For HSV SV CLUBSPORT VN VN 5.0L PWK4120
$66.25 $45.64
PROTEX Wheel Bearing Kit - Front Left For MITSUBISHI TRITON MG MG3V20 PWK1172
$82.73 $56.17
New PROTEX Wheel Bearing Kit - Front For FORD FOCUS LZ 2XXMX 1.5L PWK5401
$111.24 $76.94
PROTEX Wheel Bearing/hub Assembly - Front For TOYOTA ESTIMA ACR30R ACR30 PHK5493
$157.59 $109.06
New KELPRO Wheel Bearing Seal - Front For ISUZU RODEO TER 2.5L 2D Utility 97425
$50.78 $31.45
PROTEX Wheel Bearing Kit-Rear For FORD FALCON SUNDOWNER XC 2D Van 1977-1979
$62.49 $43.04
DORMAN Pre-Pressed Hub Assembly For AUDI A4 B7 8EC 2 ALT 2004-2008 #950-007
$771.46 $521.49


