ROADSAFE STR Shock / strut - Front Right For KIA RIO SLS UB 1.6L G4FD #R600218
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Extended Length | 509mm |
| Compressed Length | 353mm |
| Top Mount | Stud |
| Lower Mount | Clevis |
| Part No | R600218 |
| Brand | ROADSAFE STR |
| Type | Shock / strut - Front Right |
| Suitable for | KIA |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
⚠️ For reference only. Always confirm against your vehicle's VIN before purchase.
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Engine | Details |
|---|---|---|---|---|
| KIA | RIO SUB | 2012-2017 | 1.4L G4FA I4 16V DOHC VVT | 2D Hatchback |
| KIA | RIO SUB | 2011-2017 | 1.4L G4FA I4 16V DOHC VVT | 4D Hatchback |
| KIA | RIO SI UB | 2012-2013 | 1.6L G4FD I4 16V DOHC VVT | 4D Sedan |
| KIA | RIO SI, SLI UB | 2011-2017 | 1.6L G4FD I4 16V DOHC VVT | 4D Hatchback |
| KIA | RIO SLS UB | 2012-2014 | 1.6L G4FD I4 16V DOHC VVT | 2D Hatchback |
| KIA | RIO SPORT UB | 2015-2017 | 1.6L G4FD I4 16V DOHC VVT | 2D Hatchback |
Customer Reviews
Be the first to review this product
Help other Zivor Australasia customers shop smarter by sharing your experience.
Shipping
Free Australia-wide shipping over $99 via Australia Post eParcel with signature on delivery.
Express upgrade available from $14.90 at checkout.
Orders placed before 2pm AEST on business days are dispatched same day from our Moorabbin, VIC warehouse.
Returns
30-day returns — if the part doesn't fit or you change your mind, return it in original condition within 30 days for a refund or replacement.
See our full Returns Policy for details.
More From This Category
ROADSAFE STR Shock / strut - Front Right For KIA RIO SI UB 1.6L G4FD #R600218
$247.00 $167.56
ROADSAFE STR Rack End For VOLKSWAGEN TRANSPORTER TDI SYNCRO T4 2.5L ACV#RE7128
$73.32 $49.47
ROADSAFE STR Shock/strut - Rear For JEEP PATRIOT LIMITED MK 2.0L ECD #R500064
$187.84 $127.41
ROADSAFE STR Rack End For TOYOTA FORTUNER GX GUN156R 2.8L 1GDFTV #RE4546
$54.99 $37.03
ROADSAFE STR Control Arm - Front Lower For SUBARU FORESTER EJ253 #BJ1019R+ARM
$192.11 $130.32
ROADSAFE STR Control Arm - Front Upper For HONDA ODYSSEY RB K24A6 #BJ8734R+ARM
$180.60 $121.49
ROADSAFE STR Shock / strut - Rear For HOLDEN COLORADO LT RG 2.8L LWN #R400170
$130.18 $88.16
ROADSAFE STR Shock / strut - Front For MITSUBISHI TRITON GLX MK 4M40#R400068
$136.11 $92.19
