MPN: R600103
ROADSAFE STR Shock / strut - Left Front For SUBARU FORESTER 2.0L EJ20G #R600103
$201.17
RRP $288.52
SAVE $87.35 (30%)
In Stock
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Extended Length | 549mm |
| Compressed Length | 381mm |
| Top Mount | Stud |
| Lower Mount | Clevis |
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Enigne | Details |
|---|---|---|---|---|
| SUBARU | FORESTER SF, S10 | 1998-2002 | 2.0L EJ202 F4 16V SOHC | 4D SUV Compact |
| SUBARU | FORESTER SF. S10 | 1997-1998 | 2.0L EJ20J F4 16V SOHC | 4D SUV Compact |
| SUBARU | FORESTER C/20 SF, S10 | 1997-1998 | 2.0L EJ20J F4 16V SOHC | 4D SUV Compact |
| SUBARU | FORESTER C/20, S/20 SF, S10 | 2000-2002 | 2.0L EJ201 F4 16V SOHC | 4D SUV Compact |
| SUBARU | FORESTER C/20 S/20 SF, S10 | 1998-1998 | 2.0L EJ202 F4 16V SOHC | 4D SUV Compact |
| SUBARU | FORESTER C/TB, S/TB, T/TB SF, S10 | 1997-1998 | 2.0L EJ20G F4 16V DOHC | 4D SUV Compact |
| SUBARU | FORESTER GT SF, S10 | 1998-2000 | 2.0L EJ205 F4 16V DOHC | 4D SUV Compact |
| SUBARU | FORESTER S/TB, T/TB. STI SF. S10 | 1998-1998 | 2.0L EJ205 F4 16V DOHC | 4D SUV Compact |
| SUBARU | FORESTER T/25 SF, S10 | 1998-2002 | 2.5L EJ254 F4 16V DOHC | 4D SUV Compact |
Specifications
| Part No | R600103 |
| Brand | ROADSAFE STR |
| Type | Shock / strut - Left Front |
| Suitable for | SUBARU |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
New SUPERPRO Front Shock Absorber Upper Bush Kit For Toyota Tercel SPF2755LK
$50.31 $34.77
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For NISSAN NAVARA RX D23, NP300 #G0044
$213.43 $148.77
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Rear For FORD RANGER XL SUPER CAB PJ, PK #G0011
$168.01 $116.08
MONROE Bonnet Strut For HSV Senator VY 5.7 V8 (260kw) Sdn 2002-2003 #ML4398
$82.86 $56.58
New KYB Suspension Strut Front Left - Excel-G For TOYOTA KLUGER MCU28R #334400
$559.40 $390.17
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For RANGE ROVER RANGE ROVER 4.6L 59D #F0006
$193.25 $134.69
MONROE Shock Absorber Rear Left - Monro-Matic Plus For TOYOTA YARIS #331098MM
$185.38 $129.20


