MPN: R600286
ROADSAFE STR Shock / strut - Right Front For HYUNDAI iX35 ELITE LM #R600286
$174.03
RRP $249.63
SAVE $75.60 (30%)
In Stock
Description
Features
| Specification Type | Specification Value |
|---|---|
| Extended Length | 543mm |
| Compressed Length | 359mm |
| Top Mount | Stud |
| Lower Mount | Clevis |
Vehicle Compatibility
Note : The given information is only for reference purpose , Would request you to please contact prior purchase with Vehicle vin# & other details such as Make, Model, Sub-Model, Engine, Year Range.
The product images shown are for Display purposes only and may not be an exact representation of the product.
| Make | Model & Series | Year Range | Enigne | Details |
|---|---|---|---|---|
| HYUNDAI | iX35 LM | 2010-2015 | 2.0L D4HA I4 16V DOHC | 4D SUV Compact |
| HYUNDAI | iX35 ACTIVE LM | 2010-2013 | 2.0L G4KD I4 16V DOHC VVT | 4D SUV Compact |
| HYUNDAI | iX35 ACTIVE LM | 2013-2015 | 2.0L G4NC I4 16V DOHC VVT | 4D SUV Compact |
| HYUNDAI | iX35 ELITE LM | 2012-2013 | 2.0L G4KD I4 16V DOHC VVT | 4D SUV Compact |
| HYUNDAI | iX35 ELITE, HIGHLANDER LM | 2010-2013 | 2.4L G4KE I4 16V DOHC VVT | 4D SUV Compact |
| HYUNDAI | iX35 ELITE, HIGHLANDER LM | 2013-2015 | 2.4L G4KJ I4 16V DOHC VVT | 4D SUV Compact |
| HYUNDAI | iX35 ELITE, TROPHY LM | 2013-2015 | 2.0L G4NC I4 16V DOHC VVT | 4D SUV Compact |
| HYUNDAI | iX35 SE LM | 2013-2015 | 2.0L D4HA I4 16V DOHC | 4D SUV Compact |
| HYUNDAI | iX35 SE LM | 2013-2013 | 2.0L G4KD I4 16V DOHC VVT | 4D SUV Compact |
| HYUNDAI | iX35 SE, ELITE LM | 2013-2015 | 2.0L G4NC I4 16V DOHC VVT | 4D SUV Compact |
Specifications
| Part No | R600286 |
| Brand | ROADSAFE STR |
| Type | Shock / strut - Right Front |
| Suitable for | HYUNDAI |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Zivor Australasia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Rear For VOLKSWAGEN AMAROK TD1420 HIGHLINE 2H G0063
$168.01 $116.08
New KELPRO Oil Seal Crank Shaft / Timing Front For MAZDA 929 HD HE #97753
$43.37 $29.43
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For TOYOTA LANDCRUISER UZJ100R 2UZFE #F0034
$193.25 $134.69
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For TOYOTA TOWNACE CR27R 2.0L 2C #F0013
$193.25 $134.69
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Front For NISSAN PATROL ST, TI GU, Y61 TB45E #F0057
$193.25 $134.69
ROADSAFE 4WD Shock / Strut - Rear For TOYOTA LANDCRUISER BUNDERA RJ70R #G0001
$168.01 $116.08

